Uzmanlar uyardı: Güneşten korunun

  • 09:01 12 Temmuz 2018
  • Yaşam

 

DİYARBAKIR - Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini belirten SES Diyarbakır Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, zorunlu durumlar dışında dışarı çıkılmaması ve güneşten korunması uyarısında bulundu.
 
Diyarbakır şehir merkezinde hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyrediyor. Şehir merkezinde, halk 41-42 dereceyi bulan sıcaklıklara karşı çareyi ağaçlık alanlara sığınarak buluyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, Diyarbakır ve tüm Kürdistan illerini etkisi altına alan sıcak hava dalgasının insan sağlığı üzerindeki etkileri ve güneşin zararlı ışınları konusunda uyarılarda bulundu.
 
Hava sıcaklıkları hastalıkları tetikliyor
 
Aşırı sıcaklıklara karşı halkın güneşten korunması gerektiğini vurgulayan Gönül, hava sıcaklığının kimi hastalıkların tetikleyicisi olduğunu belirterek, özellikle tansiyon hastalarının dışarı çıkmaması gerektiği uyarısında bulundu. Aşırı sıcaklardan en çok yaşlı ve çocukların zarar göreceğinin altını çizen Gönül, günün en sıcak saatleri olan 12.00 ile 14.00 arasında çocuk ve yaşlıların dışarı çıkmaması gerektiğini belirtti. Güneşten korunmak için önemli tavsiyelerde bulunan Gönül, "Güneşten korunmak için özellikle böyle sıcak günlerde beyaz ve pamuklu kıyafetler giyinilmeli, bol bol su tüketilmeli ve güneşin yan etkilerine karşı maddi olanaklar dahilinde güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır" diye belirtti. 
 
En çok çocuklar etkileniyor
 
Güneş ışınlarına en çok işçilerin maruz kaldığını kaydeden Gönül, "Günde en az 3 litre su içilmeli, güneşten korunmak için çalışma saatleri günün en sıcak saatlerine göre ayarlamalı” tavsiyelerinde bulundu.