Berivanlar dillerinde klamlarıyla yayla yolunda

  • 09:01 3 Temmuz 2018
  • Yaşam
VAN - Darinis köyünde sabahın ilk ışıklarıyla yönünü yaylalara çeviren berivanlar, dillerinde klamları, yayladayken hissetikleri huzur ve mutluluğu dile getiriyor. 
 
Serhat'ta her yıl olduğu gibi bu yıl da Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber berivanlar yönünü yaylalara çevirdi. Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Darinis köyünde sabahın ilk ışıklarıyla beraber yaylaya çıkan berivanlar, yol boyunca klamları dillerinden düşürmüyor. 
 
'Neresi yakınsa orada duruyoruz'
 
Uzun yıllardır berivan olan Nezahat Kaplan, yaylada neler yaptığını şöyle dile getiriyor: "Sabah ezanıyla beraber uyanıp akşam saat 6.00'da köylerimize dönüyoruz. Bu bölge de insanlar hayvancılık yaparak, geçimini sağlıyor. Çok yorucu ama bir o kadar da zevkli. Bütün olumsuzluklara rağmen bizler yine de işimizi yapıyoruz. Biz daha yüksek ve daha serin yaylalara gitmek istiyoruz. Ama imkanlarımız olmadığı için neresi daha yakınsa orada duruyoruz mecburen."
 
'Şarkı söylemek berivancılıkta gelenektir'
 
Yaylada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Sabriye Kaplan ise, mutluluğun yanında bir de huzur bulduğunu söylüyor. Sabriye, yaylalara olan sevgisini şu sözlerle anlatıyor: "Çünkü insan bu yaylalara geldiği vakit, taşından tutun suyuna kadar her bir ayrıcalığından yararlanabiliyor. Biz kadınlar her gün büyük bir moral ile güne başlıyoruz. Yola çıktığımız da şarkı söyleyerek, varıyoruz yaylalara. Şarkı söylemek berivancılığın geleneklerindendir. Biz koyun sağarken de söylüyoruz. Çünkü söylediğimiz şarkı koyunu sakinleştiriyor. İyi geliyor hayvanlara. Akşama kadar çok yoruluyoruz. Ama yine de mutlulukla gülerek eve gidiyoruz. Ben berivancılığı çok seviyorum."
 
'Mevsimler değişir ama bizim uğraşımız değişmez'
 
Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber yönünü yaylalara çevirdiğini ifade eden Medine Kaplan da, "Kış mevsiminde ahırlarda, Yaz mevsiminde yaylalarda hayvancılıkla uğraşıyoruz. Mevsimler değişir ama bizim uğraşımız değişmez. Karıncalar gibi gece gündüz çalışıyoruz. İnsan çalıştığı vakit kendini daha iyi hissediyor. Bu vakit koyun kırpma vakti olduğu için erkekler koyun kırpar bizde sağarız. Ortak çalışma insanı daha çok heyecanlandırıyor. Bütün işlerimizi yaptıktan sonra da şarkılar eşliğinde köylerimize dönüyoruz" diyor.