Serhat’ın serin yaylaları yasaklara rağmen doluyor

  • 09:06 10 Haziran 2018
  • Yaşam
BİTLİS - Serhat bölgesinde koçerler yaylalara çıkmaya başladı. Yaşamı boyunca berivanlık yapan 75 yaşındaki Makbule Er, son yıllardaki yasaklar nedeniyle istedikleri yaylalara çıkamadıklarını, bu yüzden verim alamadıklarını söyledi. 
 
Yaz sıcağında serin yaylaları ve meralarıyla bilinen Serhat bölgesinde Koçerler yüzünü yaylalara döndü. Her yıl yaz mevsiminde yaylacılık yaparak geçimini sağlayan koçerlerin bu yıl ki adresleri Tatvan oldu. Tatvan'ın Düzcealan (Çorsîn) yaylasına gelen Koçerler, "Yasaklardan kaynaklı bu yıl istediğimiz yaylalara gidemedik bu hayvanlarımızı kötü etkiliyor" dedi.
 
'Yolumuz nerede son buluyorsa orada duruyoruz'
 
Yıllardır yaylacılık yaparak, zozanlarda nefes alan Makbule Er (75), Siirt’ten geliyor. Büyük zorluklarla yaylalara ulaştıklarını söyleyen Makbule, "Kış mevsiminde yaylalara gelmeye hazırlanıyoruz. Büyük zorluklardan sonra yaylalara ulaşıyoruz. Yolumuz nerede son buluyorsa orada duruyoruz. Koyunlarımız çok olduğundan kaynaklı, bizim daha geniş yaylalara geçmemiz lazım. Çünkü koyunların en iyi şekilde otlatılması gerekiyor. Yağmur yağdığı günlerde çok zorlanıyoruz. Yemeklerimizi ve işlerimizin dışarda yaptığımız için bu bizi zorluyor” diye belirtti.
 
'Hayatım boyunca berivanlık yaptım'
 
Makbule,  hayvancılık yaparak geçimlerini sağladıklarını ancak yasaklardan kaynaklı istedikleri yaylalara gidemediklerini dile getirerek, şöyle devam etti: "Ben bu ömrüme kadar hep berivanlık yaptım. Yaylalara geldiğimde büyük bir huzura kavuşuyorum. Şehir havası gibi hastalıklı değil zozanlar. Her şeyden uzaksın, ama en yakının doğadır. Kürdistan doğası ve coğrafyası gerçekten çok etkileyici ve huzur verici. Yasaklardan kaynaklı biz bu yıl istediğimiz yaylalara gidemedik. Hakkari'nin yaylalarına gitmek istedik ama yasaklıydı. Burası köye yakın olduğu için istediğimiz verimi alamıyoruz.” 
 
'Kürdistan doğasını tanıyorum yaylalarda’ 
 
Seher Er (17) yaylaları çok sevdiğini söyleyerek, her yıl farklı yaylalara çıktığını dile getirdi. Kürdistan doğasını görme şansı olan Seher, “Her gün erkenden kalkarak, yemek yapıyorum. Doğayla ilgilenmek beni çok mutlu ediyor. Yağmur yağdığında zorlanıyoruz, ama bütün zorluklara rağmen  bu yaylalarda yaşamak çok farklı bir duygu. Bütün ömrümü burada geçirmek isterdim” dedi.