Gazeteci Dilîşan Îbiş mezarı başında anıldı

  • 13:55 12 Ekim 2018
  • Güncel
KOBANÊ- Yaşamını yitirişinin 1’inci yıldönümünde ANHA Muhabiri Dilîşan Îbiş mezarı başında anıldı. 
 
Geçtiğimiz yıl DAİŞ çetelerinin sivil halkı ve gazetecileri hedef alarak gerçekleştirdiği saldırı sırasında yaşamını yitiren Hawar Haber Ajansı (ANHA) Muhabiri Dilîşan Îbiş, yaşamını yitirişinin 1’inci yıldönümünde mezarı başında anıldı. Dilîşan’ın ailesi ve çok sayıda gazeteci, Dilîşan’ın mezarı başında bir araya gelerek, Dilîşan’ın yarım bırakmak zorunda kaldığı yolda yürümeye devam ettiklerinin altı çizildi. 
 
Dilîşan’ın annesi Şemse Mihemed Elî anmadaki konuşmasında, “Dilîşan içimizde yaşıyor, benim onlarca Dilîşan’ım var artık” dedi.
 
 ANHA adına yapılan basın açıklamasını ise, ANHA muhabiri Jiyan Osman okudu. Jiyan, “Kürt halkı, Rojava devriminde özgürlük uğruna binlerce şehit vermiştir. Ayrıca, halklara kölelik ve zorbalık dayatan DAİŞ çetelerine karşı amansız bir direniş sergilemiştir. Özgür Basın emekçileri ve gazeteciler de direnişi tüm boyutları ile tüm dünyaya duyurmuş ve bu kutlu direnişte canlarını gerçekliğe feda etmiştir” dedi.
 
‘Gerçeğin gözü olarak kalacağız’
 
Jiyan, 12 Ekim 2017 tarihinde DAİŞ çetelerinin sivillere dönük bomba yüklü araçlarla gerçekleştirdiği saldırısında Dilîşan Îbiş’in olay anında yaşamını yitirdiğini kaydederek, yaralanan Hogir Mihemed’in saldırıdan 3 gün sonra, Rizgar Deniz’in ise 18 Aralık 2017’de yaşamını yitirdiğini belirtti. “Tüm maddi ve manevi değerlerimiz şehitlerin kanı sayesinde elde edilmiştir” diyen Jiyan, “Yoldaşlarımız gerçekleri duyurma uğruna canlarını feda etmiştir. Gerçeğin gözü olarak kalacağımız ve Özgür Basın mirasını koruyacağımızın sözünü yineliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Açıklamanın ardından anma, “Şehîd Namirin” sloganlarıyla sona erdi.