HDP’li kadınlar: Bu devran böyle gitmez

  • 12:12 11 Temmuz 2018
  • Güncel

 

ANKARA - HDP Kadın Meclisi, gerçekleştirdiği toplantının sonuç bildirgesini açıkladı. Mücadeleyi yükseltme sözü verilen bildirgede, “Kadın özgürlük mücadelesinin her zamankinden daha güçlü, birleşik ve geleceği kucaklayacak şekilde büyütülmesi ertelenemez ve en acil görevimizdir. ‘Devran böyle gider’ diyenlere 'Bu böyle gitmez, değiştireceğiz' diyoruz” denildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 24 seçimleri sonrası yeni dönemi planlamak ve kadın mücadelesinde nasıl bir yol, yöntem izleyeceklerini tartışmak üzere 9 Temmuz’da gerçekleştirdiği toplantının sonuç bildirgesini açıkladı. Seçim sürecinin çok yönlü değerlendirildiği belirtilen bildirgede, Kadın Meclisi’nin, önümüzdeki döneme ilişkin siyasi ve örgütsel gelişim planlarının oluşturulduğu belirtildi. 
 
24 Haziran seçimlerinin OHAL şartları altında, eşitsiz koşullarda, demokratik meşruiyeti bulunmayan bir ortamda yapıldığına vurgu yapılan bildirgede, "Partimizin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmalarını rehin alındığı cezaevinden yürütmüştür. Partimize yönelik olarak ise Erdoğan’ın ‘sandığa gömün’, ‘baraj altı bırakacak şekilde çalışın’ talimatı doğrultusunda Olağanüstü Hal’i (OHAL) de aşan bir şekilde devlet engellemelerine karşın bir seçim çalışması yürütülmüştür. Aynı hukuksuzluk, seçim ve oyların sayılması sürecinde de artarak devam etmiştir. Ancak bütün bunlara rağmen Cumhurbaşkanı adayımız üçüncü sırada yer almış ve partimiz yüzde 10 barajını geçerek Meclis’in üçüncü partisi olmuştur. Türkiye halkları HDP'siz bir Meclis’i kabul etmediğini, HDP'nin baraj altında bırakılması dayatmasını reddettiğini oylarıyla bir kez daha teyit etmiştir” denildi. 
 
‘Özgürlük mücadelesini yükseltme sözünü veriyoruz’
 
Seçim sürecinde kadın temsiliyetinde en yüksek oranı HDP'nin elde ettiği ancak bunun tam anlamıyla eşit temsiliyet olmadığına dikkat çekilen bildirgede, "Erkek egemen zihniyete karşı örgütlülüğümüzü, ayrımcılığa karşı mücadeleyi yakınımızda ve uzağımızda her yerde ve hep birlikte büyüterek, eşit temsiliyeti sağlayacağız. Bu seçim sürecinde cinsiyet rollerini pekiştiren, cinsiyetçiliği besleyen dil ve tutumların kendi çevremizde de güçlendiğini tespit ediyor ve kadın örgütlülüğünü, dayanışmasını ve özgürlük mücadelesini yükselterek bunu mutlaka aşacağımızın sözünü veriyoruz” ifadelerine yer verildi. 
 
'AKP ve MHP ittifakı meşruiyeti ve başarıyı elde edemedi'
 
Bütün devlet olanaklarını erken seçim çalışmaları için seferber eden, ana akım medyanın neredeyse tümüne doğrudan sahip olan, toplumsal muhalefeti OHAL zulmüyle, işten atmalarla ve binlerce tutuklamayla baskılayan AKP-MHP ittifakının bu seçimlerde aradığı meşruiyeti ve başarıyı elde edemediğine işaret edilen bildirgede, " Silahlı çetelerini daha seçim sonuçları belli olmadan sokaklara salmaları bundandır. Bu kadın ve demokrasi düşmanı, erkek egemen, faşist iktidara karşı mücadelemiz ve direnişimiz yaşamın bütün alanlarında sürecektir. Bu seçimde cezaevlerindeki kadın yoldaşlarımız da fikirleri, emekleri ve neşeleri ile kampanyamıza büyük katkı sundular. Ancak Hakkâri milletvekili olarak seçilen Leyla Güven’in AKP iktidarının güdümündeki yargı tarafından keyfi bir kararla tahliye edilmeyerek Hakkâri halkının iradesinin tutsak edilmesini kabul etmiyor ve Leyla Güven'in özgürlüğüne kavuşması için tahliye işlemlerinin derhal yapılması gerektiğini belirtiyoruz" diye belirtildi.
 
Bildirgenin devamında şu ifadeler kullanıldı:
 
 “Partimizin başarısının ve kadın temsiliyetinde en yüksek oranı yakalama başarımızın temeli olan sokak sokak, ev ev çalışma yürüten, çok ağır baskı ve tehditlere rağmen HDP’ ye oy vererek  ‘biz varız ve buradayız, biz teslim alınamayanlarız’ diyen Kürt halkı ve Kürt kadınları başta olmak üzere tüm kadın arkadaşlarımıza, sandığı koruyan kadınlara teşekkürlerimizi sunuyoruz. En geniş kadın ittifakı ile yürüteceğiz dediğimiz seçim çalışmalarında bizimle yan yana olan, sözünü sözümüze katan, kadın özgürlük mücadelesindeki yol arkadaşlarımıza, feministlere ve kadın örgütlerine teşekkür ediyoruz. Bizleri güçlendiren, bir aradalığımızın, önümüzdeki dönemde daha da zorlu bir şekilde vereceğimiz açık olan haklar ve özgürlükler mücadelesinde ne çok önem taşıdığını ve tüm kadınlar için ilham verici olduğunu vurgulamak istiyoruz.
 
Özgürlük alanlarını genişletmeye kararlıyız
 
Tek adam rejiminin, halklara, kadınlara, çocuklara, emekçilere, yoksulluk, açlık, şiddetten başka bir şey vermediğini hep söyledik. Kadınları baş düşman olarak gören bir zihniyetin toplumun bütün hücrelerine sızarak, bütün özgürlük ve mücadele alanlarımızı daha da gasp edeceği açıktır. Kadınların mücadelesiyle kurulan ancak siyasi iktidarın ortadan kaldırmaya çalıştığı Kadın Bakanlığı’nın, Türkiye’de cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin güçlenmesi için önemli bir kurum olması gerektiği bilinciyle yaygın ve etkin bir kurumsal yapının mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Bugüne kadar yürüttüğümüz politikalar ve dayanışmamız ile siyasi iktidarın kadınları yok sayan, haklarımızı ortadan kaldırmaya, şiddeti, tacizi, tecavüzü normalleştirmeye çalışan bütün düzenlemelerine karşı aynı kararlılık ve güçle karşı duracağız. Daha önce de başardığımız gibi bu yasaları durdurmaya ve kadınlar için özgürlük alanlarını genişletmeye kararlıyız. 
 
Çocuk Bakanlığı için de mücadelemiz sürecek
 
Aynı şekilde çocukların güvenliği ve gelişimi için elzem olan Çocuk Bakanlığı’nın kurulması için de aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Yaptıkları düzenlemelerle çocuk tacizcilerini cezasız bırakan siyasi iktidarın, erkek egemen aklın, haklı olarak infial yaratan çocuk tecavüz ve cinayetleri karşısında hadım ve idam gibi cezalar önererek bu yaptığını gözlerden kaçırmasına, çocuk istismarı suçunu kendi idam talebi için kullanmasına izin vermeyeceğiz. Kadın Meclisimizin seçim değerlendirmelerini yaptığı esnada gerçekleşen Çorlu tren faciası iktidarın insanı değil rantı merkez alan siyaset tarzının acı bir örneği olarak hepimizi derin bir üzüntüye boğmuştur. Bu katliam devletin holding gibi yönetme zihniyetinin kaçınılmaz sonucudur. Bütün ülkenin yasta olması gereken bir günde yeni rejimin kutlama törenlerini tüm dünyanın gözü önünde şatafatlı gösteriyle tamamlayanlar önümüzdeki dönemin halk açısından nasıl ilerleyeceğinin somut olarak ortaya koymuşlardır. Bizler tüm halkımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
 
Patron ve savaş kabinesi
 
Açıklanan Saray kabinesi, tam bir patron-savaş kabinesidir. ‘Türkiye'yi bir anonim şirket gibi yöneteceğiz’ diyenler, hükümeti de buna göre oluşturmuştur. Kadınlar olarak sağlığımızı özel hastane sahiplerine, barış özlemimizi eski genelkurmay başkanlarına, vergilerimizi damatlara, yaşam alanlarımızı, kentlerimizi, doğamızı TOKİ genel müdürlerine, hak ve özgürlüklerimizi KADEM’e emanet etmeyi reddediyoruz.
 
Bu devran böyle gitmez 
 
Ülkenin yarısının bu rejime itirazı devam etmektedir. Kadınların hak ve özgürlükler mücadelesi hiçbir zaman durdurulamamıştır. Bu ceberut rejimin Türkiye gibi güçlü demokrasi mücadeleleri birikimi olan bir ülkede kalıcı olması mümkün değildir. Kadın özgürlük mücadelesinin her zamankinden daha güçlü, birleşik ve geleceği kucaklayacak şekilde büyütülmesi ertelenemez ve en acil görevimizdir. Parlamentoda kadın vekillerimizin, kadın meclislerimizin, kadın örgütlerinin, feministlerin seslerini daha gür çıkaracağı bir döneme giriyoruz.  Bu bilinç, umut ve kararlılıkla yol alacağız. ‘Devran böyle gider’ diyenlere ‘Bu böyle gitmez, değiştireceğiz’ diyoruz."