HDP Kadın Meclisi startı Van’da verecek: Ana gündemlerden biri de tecrit

  • 10:03 11 Temmuz 2018
  • Siyaset

 

Habibe Eren
 
ANKARA - HDP Kadın Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, kadın düşmanı söylemlerle politik bir ağın örülmeye çalışıldığını belirterek, Korkuya, kaygıya ve paniğe kapılacak bir durum yok. Biz mücadelemizin haklılığına inanıyoruz. Meclis’te bu ahenk ve uyumla ciddi bir kadın ortaklaşması gerçekleştireceğiz" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, yeni dönemi planlamak ve kadın mücadelesinde nasıl bir yol, yöntem izleyeceklerini tartışmak üzere 9 Temmuz’da toplanmıştı. HDP Ağrı Milletvekili ve Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, yeni dönem planlamasını ve kadınların yeni rejime karşı nasıl bir mücadele hattı geliştireceklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
Kadın Meclisi'nin gerçekleştirdiği toplantıda özeleştiri ile birlikte yeni döneme ilişkin planlamaların da çıkarıldığını söyleyen Dilan, yeni dönemde mücadeleyi daha kararlı yürütme anlamında ciddi bir ortaklaşmanın açığa çıktığını aktardı. Dilan, "Dönemi tanımlarken özellikle kadınların ciddi bir başarı gösterdiğini, seçim çalışmalarına katılarak faşizme karşı ciddi mücadele gerçekleştirdiğini belirttik. Yine seçim sürecinde ağırlaşan konseptin yeni olmadığını ‘çökertme planı’ ile devreye konduğunu söyledik. Kadın mücadelesine dönük tutuklama, yok etme, katletme ve sürgün etme siyasetinin çok derin işletildiğini gördük" dedi. 
 
'Daha örgütlü bir kadın meclisi'
 
Seçim sürecinde "oy mühendisliği" ve baskıyla sandıklara müdahale edildiğini ifade eden Dilan, insanların iradesinin açığa çıkmasının engellendiğini vurguladı. Faşizm ve OHAL koşullarında HDP'nin açığa çıkarttığı başarının gölgelenemeyeceğini dile getiren Dilan, "Mevcut iktidarın karalama ve manipülasyonuna karşı Kadın Meclisi olarak ciddi bir mücadele yürütme ve bunun öncülüğünü yapma kararını tartıştık" diye konuştu. 
 
Toplantıda tartışılan bir diğer noktanın AKP'nin 16 yıl boyunca geliştirdiği politikalar olduğunu kaydeden Dilan, şöyle dedi: "Kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı ve son dönemde tartışılan popülist anlayışla vurgulanan idam ve hadım meselesinin üzerinde durduk. Bu politikalara karşı kadın meclisimizin daha örgütlü ve bu sürece öncülük eden mücadele kararlılığının altı çizildi. Hem parti içinde hem dışarıda açığa çıkan toplumsal cinsiyet eşitsizliği politikalarına karşı kadını iradeleştiren, siyasete çeken ve siyaseti kadınsızlaştırmaya çalışan zihniyete karşı bir kez daha kadın mücadelesi ile örgütlülük üzerinde duruldu."
 
'Devasa törenlerle psikolojik hegemonya kurmak isteniyor’
 
Kadınlar olarak daha önceden yeni rejimin tanımlamasını yaptıklarını belirten Dilan, kadın, halklar, inançlar ve doğa karşıtı bir iktidar gerçekliği ile karşı karşıya olduklarını vurguladı. “Tek adam” şahsında bütün yetkilerin ve kararların bir kişide toplandığı bir mekanizma kurulmak istendiğine değinen Dilan, "Biz bu mekanizmanın topluma kriz, kaos, savaş ve baskıdan başka bir şey getirmeyeceğinin farkındayız. Son 16 yıldır bizzat yaşadık, gördük ve deneyimledik. Bundan sonra da farklı bir sürecin olmayacağının farkındayız. Özellikle toplumda yaygınlaştırılmaya çalışılan kararsızlık, umutsuzluk ve 'yendik' psikolojisi yandaş medya ile birlikte iktidarın devasa törensel düzenleyerek psikolojik hegemonya kurmak istiyor. Biz 'her şey bitti' kanaatinde değiliz. Bu ülkeyi yönetemeyecek olduklarının farkındayız" ifadelerini kullandı. 
 
Dilan, geliştirilen savaş ve kadın düşmanı politikalara karşı büyük bir coşku ve heyecanla kadın örgütleriyle ortaklaşarak mücadele edeceklerini ve bu planlamanın da yeni dönemde açığa çıkacağını söyledi. 
 
‘Demokrasi ve özgürlükler büyük bir tehlike altında’
 
Yeni dönemde kadınların tüm taleplerine rağmen Kadın Bakanlığı yerine Çalışma Sosyal Güvenlik ve Aile Bakanlığı'nın yer almasına değinen Dilan, "Biz bu zihniyeti 16 yıldır biliyoruz. Kadını aile içine hapseden çocuğa yönelik istismarda 'bir kereden bir şey olmaz' diyen, kadınların yerini tanımlayan ve kadınları bu anlamda konumlandıran, kadına yönelik şiddette 'mırıldanın', ‘ne olmuş’ diyen, kadınlara karşı ciddi bir öfke ve erkek örgütlülüğünü sağlayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Dolayısıyla kadınların özgürlüğü, kadınların deneyimleri ve kazanımlarının yanı sıra demokrasinin ve özgürlüklerin kendisi büyük bir tehlike altında" diye konuştu. 
 
'Kadın Bakanlığı'nı salt bir kavram içinde tartışmıyoruz'
 
Mahalleden Meclis’e kadar tüm işleyişin “tek bir kişiye” bağlandığını vurgulayan Dilan, yeni kabinenin de bu anlamda tekçi ve otoriter bir yapıda olduğunu ifade etti. Var olan sistem ve kabineden kadını ve kadın haklarını koruyacak bir işleyişi beklemenin doğru olmayacağını söyleyen Dilan, "Biz kadın örgütlerine ve kadın deneyimlerine, kadınların yıllardır verdiği mücadeleye güveniyoruz. Dolayısıyla bu mücadele, bu mekanizma karşısında daha güçlü bir mücadele vermek zorundadır. Biz Kadın Bakanlığı'nı salt belirli bir kavram içerisinde tartışmıyoruz. Kadınlar her gün katlediliyor, şiddete uğruyor. İşsizlikle mücadele etmeye çalışıyor. Yaşamın her alanında ciddi saldırılara maruz kalıyor" dedi. Son döneme özellikle hükümete yakın kesimler tarafından ortaya atılan "idam ve hadım" tartışmalarına ilişkin "Çocuk istismarına ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmek yerine popülist söylemlerle kapatılmak isteniyor. Gerçek politikaları bu söylem arkasında gizleyerek yapılıyor" diyen Dilan, kadınlar olarak fabrikalarda, cezaevlerinde ve parlamentoda yani yaşamın her alanında mücadele edeceklerini ve bu siyaseti teşhir edeceklerini belirtti. 
 
'Kadın düşmanlığıyla politik bir ağ örülüyor'
 
İktidarın kadın düşmanı olduğunu yıllardır dile getirdiklerini söyleyen Dilan, iktidarın kafasındaki kadın imgesine karşı mücadele verdiklerini belirterek, "Erkek egemen, lümpen kadın karşıtı, cinsiyetçi ve ırkçı milliyetçi popülist söylemlerle politik bir ağ örmeye çalışıyor. Baskıyla, şiddetle ve panikle ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar" diye belirtti. Seçimden hemen sonra yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çok sayıda kişinin bir gecede işsiz bırakıldığını kaydeden Dilan, Pervin Buldan şahsında HDP'nin tehdit edildiğini de hatırlattı. 
 
'Yeni döneme nasıl başlayacaklarını gösterdiler’  
 
“Çökertme planı” ile halkın kırdırılmaya çalışıldığını kaydeden Dilan, tüm koşullara ve OHAL'e rağmen halkın saldırıları boşa çıkardığını aktardı. Bu yenilgi karşısında iktidarın saldırgan bir ruh haline girdiğini vurgulayan Dilan, şöyle devam etti: "Yeni döneme neyle başlayacaklarını gösterdiler. Bir kez daha Kürt düşmanı, kadın düşmanı ve demokrasi düşmanı, inanç düşmanı bir sistemle karşı karşıyayız. Seçtikleri kişiler ve temsiliyetlere baktığımızda sermaye hizmetinde olan, bu ülkenin kaynaklarını talep eden ve rantı besleyen yeni dönem siyasetinin de ipuçlarını veriyor.  Biz yıllardır bu mücadeleyi yürütüyoruz. Bu kadar ağır bedel ödememizin nedeni de bu tespitleri doğru yapıp doğru mücadele hattı kurmamızdır. Kadınlar cephesinden de böyle. Yine savaş süreci ilk başladığında kadınlar teşhir edilerek sokakta cenazeleri bekletilerek mesaj verilmeye çalışılmıştı. Bugün de aynı şey yapılıyor ancak nihayetinde bunun karşısında bizim de ciddi bir mücadele deneyimimiz var. Korkuya, kaygıya ve paniğe kapılacak bir durum yok. Biz mücadelemizin haklılığına inanıyoruz. Kadınlar er ya da geç bu rejim karşısında özgürlüklerine kavuşacak." 
 
‘HDP kadın temsiliyetini vitrinsel olarak kullanmıyor’
 
Kadın Meclisi olarak tartışılan konulardan birinin de kadın mücadelesini daha radikal bir şekilde yükseltmek olduğunu dile getiren Dilan, hedefledikleri konularda özeleştirisel yaklaştıklarını ve ileri ki süreçler için yeni bir planlama çıkardıklarını belirtti. Dilan, “HDP kadın temsiliyetini vitrinsel olarak kullanmıyor. Meclis’teki kadın arkadaşlarımız bir dönüşümü de beraberinde getirdi. Yine yerel yönetimlerde görev alan arkadaşlarımız toplumsal bir dönüşümü yarattı. Erkeklerin de kendisi ile hesaplaştığı bir siyaset açığa çıktı. Yine HDP olarak en fazla kadın aday belirleyen ve eşit temsiliyeti sağlayan ve kadın partisi olduğunu iddia eden bir partiyiz. Bu bizler açısından bir başarıdır. Ve vazgeçilmez bir ilkedir" dedi.  
 
'Yeni dönemde güçlü bir perspektifle mücadele edeceğiz'
 
Kadın Meclisi olarak yeni dönemde hedefe ulaşma noktasında eksiklikleri masaya yatırdıklarını söyleyen Dilan, "Gerek erkek egemenliğin baskın yönleri, gerek ittifaklarımız, yereldeki örgütlenme modelimizi tartıştık. Bir kez daha temsiliyetler üzerinden değil tüm kurumlarımız ve yapılarımız, tüm toplumsal muhalefetimiz kadın bakış açısı ve güçlü bir perspektifle dönüşme noktasında mücadele edecek" dedi. 
 
'Meclis’te kadın ortaklaşmasını büyüteceğiz'
 
HDP Kadın Grubu’nda toplumun her kesiminden temsiliyetin yer aldığına dikkat çeken Dilan, HDP'nin bu anlamıyla Türkiye gerçeği olduğunu belirtti. Dilan, "HDP Mezopotamya ve Kürdistan gerçeğidir. Feminist hareketten tutalım da Kürt kadın hareketinde yıllardır mücadele eden ve farklı mesleki alanlarda öncülük eden ve ciddi çalışma yürüten arkadaşlarımız var. Yine toplumun her alanında direnen ve mücadele eden kadın arkadaşlarımız var. Hepimiz mücadele deneyimlerinden geliyoruz. En fazla açığa çıkan da kadın deneyimidir. Meclis’te bu ahenk ve uyumla ciddi bir kadın ortaklaşması gerçekleştireceğiz" diye belirtti. 
 
‘Tecrit ülkenin özgürlük ve demokrasi meselesidir’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik derinleştirilen tecride de dikkat çeken Dilan, şöyle dedi: "Sayın Öcalan üzerinde derinleşen tecride karşı mücadele dönemsel bir kampanya değil. Bizim açımızdan tecrit ülkenin özgürlük ve demokrasi meselesidir. Sadece dönemsel kampanyalara sıkıştırabileceğimiz bir mesele değil. En temel ve elzem meseledir. Vazgeçilmez ve üzerinde ciddi bir mücadele yürütülmesi gereken bir meseledir" dedi. "Kaosun tecritle başlatıldığının farkındayız" diyen Dilan, barış ve özgürlük umudunun tecrit ile bertaraf edilmeye çalışıldığı ve erkek egemen iktidarın faşizmini Abdullah Öcalan'ın geliştirdiği felsefe üzerinden ötekileştirdiğini dile getirdi. 
 
‘Kadınların ana gündemi tecrit’
 
Kadınlar olarak tecridi ana gündem maddesi olarak gördüklerini, Kadın Meclisi'nin de bu anlamda mücadele edeceğini söyleyen Dilan, "Yürüttüğümüz tüm çalışmaların kapsamında tecrit var. Buna karşı mücadele etmek ve mücadeleyi toplumsallaştırmak bizim temel politikalarımızdan bir tanesidir. Yeni dönemde de tecrit politikasına karşı mücadele biçimlerimizi de eleştirdik. Ana mücadele hatlarımızdan bir tanesi de Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kırılması olacaktır" ifadelerini kullandı. 
 
Yeni dönemin startı Van’da verilecek 
 
Dilan son olarak, Kadın Meclisi olarak 21-22 Temmuz günlerinde Van'da bir toplantı gerçekleştireceklerini ve bu kapsamda yeni dönemin çalışmalarının startını vereceklerini duyurdu.