Tepkiler büyüyor: İdamı bırakın caydırıcı cezalar getirin

  • 09:04 11 Temmuz 2018
  • Güncel

 

DİYARBAKIR- Son haftalarda artan çocuk kaçırmaları ve cinsel istismar olaylarının ardından yeniden gündeme getirilen "idam" ve "hadım" yasasına tepki gösteren Diyarbakırlı kadınlar, "İdam diyorlar da idam çözüm değil. İdamın niye getirilmek istendiğini de herkes biliyor. İdamı bıraksınlar daha caydırıcı cezalar getirilsin" çağrısında bulundu.
 
Çocuk istismarı faillerine caydırıcı cezalar vermek yerine, "Bir kereden bir şey olmaz", "Rızası var", "12 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir" açıklamalarıyla suçu meşrulaştıran iktidarın gündemleştirdiği "idam" ve "hadım" tartışmaları sürüyor. Toplumun her kesiminden olduğu gibi kadın cephesinden de hükümetin "çözüm" diyerek gündeme getirdiği tartışmalara dair ses yükselmeye devam ediyor. "Yaşanan suçlar ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyenler yüzünden bu kadar arttı" diyen Diyarbakırlı kadınlar, sorunun çözümünün ne "idam" ne de "hadım" olmadığına dikkat çekti. 
 
'Kadın ve çocuklar korunsun'
 
Sorunun çözümünün "idam" olmadığını söyleyen Zeynep Aydın, "Daha çocuk yaşta olan bırakın çocuğu bebek yaşta olanlar istismara maruz bırakılıyor. Çocuklar kaçırılıyor, katlediliyor. Toplumumuz hesapta ‘Müslüman'ız’ diyor, Müslümanlık bunun neresinde? Müslümanlığın neresinde çocuklara, kadınlara bu zulüm yapılsın deniyor?" diye sordu. 
 
"Sapıkları, katilleri alıyorlar göz boyamak için hapse atıyorlar sonra çıkarıyorlar" diyen Zeynep, "Ailelerinin içi nasıl yanıyorsa bizim içimiz de aynı şekilde yanıyor. İdam diyorlar da idamın neresi çözüm? Caydırıcı cezalar verilsin. Kadınlar ve çocuklar korunsun" çağrısında bulundu.
 
'Çocuklarımızı dışarıya gönderemiyoruz'
 
Çocuklarını parka dahi tek başına gönderemediğini söyleyen İkram Yıldız ise, "Eskiden böyle bir şey yoktu. Son 15 yıldır bu tür vakalar çoğaldı" diye konuştu. "Herkesin çocukları var. Kimse susmasın" diyen İkram, "Artık çare bulunsun. Çocuklarımız rahat gezsin, oynasın. Türkiye artık çocuklar için güvencesiz bir yer olmuştur" diye vurguladı.
 
'İdam çözüm değil'
 
İdamın asla çözüm olmayacağını söyleyen Berrin Başbuğ da, "Bir kereden bir şey çıkmaz" dendiği için suç oranlarının arttığına vurgu yaptı. Yaşanan cinsel istismar olayların üstünün kapatıldığının altını çizen Berrin, "Çözüm yöntemleri arttı deniliyor. Fakat bu çözümler işe yaramadı tam tersine suç işleme tarzı değişti. İdamı getirmenin amacı ülkeyi şeriata sürüklemektir. Sanki idam gelince de tacizci ya da tecavüzcülere mi uygulanacak. İdamı sapıklar için getirmeyecekler hepimiz biliyoruz. Tarihin hiç bir döneminde idam cezası suçu işleyene verilmedi. İdam siyasi suçlarla ilgili uygulandı" dedi.