Tecride karşı susmayacağız: Barış ve özgürlük Öcalan ile gelir

  • 09:01 11 Temmuz 2018
  • Güncel

 

MARDİN - PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik sürdürülen tecrit kaldırıldığında ülkeye barış ve huzurun geleceğini belirten Mardinli kadınlar, "Bir an önce İmralı’dan haber almak istiyoruz” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit ağırlaştırılarak sürdürülürken, en son ailesiyle Eylül 2016’da görüştürüldü. Ailesinin o günden sonra yaptığı 83 başvurunun yanı sıra avukatların 27 Temmuz 2011 tarihten bu yana yaptığı 770 görüşme başvurusu da  “hava muhalefeti”, “koster bozuk”, “koster onarımda” ve “OHAL” gibi gerekçelerle reddedildi. Hayata geçirilen tecride karşı Kürt halkının tepkisi ise devam ediyor.
 
Mardinli kadınlar, ülkede kalıcı barışın sağlanması için Abdullah Öcalan ile görüşmelere bir an önce başlanması gerektiği vurgusu yaptı.
 
‘Barış ancak tecrit kalktığında gelir’
 
Xewlet Öncü, barış ve özgürlük için İmralı kapılarının açılması gerektiğine vurgu yaparak, “Bu tecridin bir an önce kalkması gerek. Onunla bir görüşme sağlanırsa barış da olur ölümler de durur. Zulüm böyle biter. O barış ve özgürlük istiyor biz de onun özgür olmasını ve ondan haber almak istiyoruz” dedi. Kürt anneleri olarak tecridi asla kabul etmeyeceklerini belirten Xewlet, hayata geçirilen tecrit politikalarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerine vurgu yaptı. Xewlet, “İnsanlıktan ve barıştan yana olan kim varsa uygulanan ağırlaştırılmış tecride karşı sessiz kalmamalı” diye konuştu.
 
‘Sessiz kalamayız’
 
Semra Albay da, Kürt halkına ve kadınlarına çağrıda bulunarak şöyle dedi: “İmralı’da yaşayıp yaşamadığını dahi bilmiyoruz. Yıllardır da kınamak dışında elimizden bir şey gelmiyor. Susmayalım artık buna. Bu ülkede bu kadar büyük kaoslar yaşanıyorsa nedeni uygulanan tecrittir.” 
 
‘Haber alınmasını istiyoruz’
 
Tenzile Agatay ise, Abdullah Öcalan’dan bir an önce haber almak istediklerini ifade ederek, “Bizden korktukları için tecridi bu kadar ağırlaştırıp uzatıyorlar. Bu şekilde tecrit uygulayarak ‘zulme ve baskıya da sonuna kadar devam ederiz’ mesajı vermek istiyorlar. Ama korkmadan bu baskılara ve ölümlere karşı direnmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.