HDP'li adayların seçim çalışmaları devam ediyor

  • 19:55 14 Haziran 2018
  • Siyaset
HABER MERKEZİ - HDP'li adaylar, Diyarbakır'da kurumları Yerel Medya Derneği'ni ziyaret ederken, Batman'da ise adaylar   HDP'nin bildirilerini dağıttı. Cizre'de ise HDP'li adaylar, 16 Haziran'da yapılacak mitinge katılım için bildiri dağıttı. 
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 24 Haziran seçimlerine 10 gün kala çalışmaları aralıksız bir şekilde Şırnak, Diyarbakır ve Batman'da ziyaret ve bildiri dağıtmı şeklinde devam ediyor. 
 
Batman
 
Batman'da HDP milletvekili adayları Feleknas Uca, Necdet İpekyüz, Mehmet Rüştü Tiryaki, Şükrü Baytar, HDP il içe eşbaşkanlaı ve TJA ile Barış Anneleri'nin de aralarında olduğu heyet, kentte kitlesel bir şekilde bildiri dağıttı. HDP Batman İl binası önünde başlayan bildiri dağıtımı, Gülistan Caddesi ve Diyarbakır Caddesi'nde devam etti.
 
Bildiri dağıtımı ardından HDP il binasına dönen heyet daha sonra mezarlık ziyaretinde bulundu. 
 
Diyarbakır
 
HDP Diyarbakır milletvekili adayları Remziye Tosun, Semra Güzel, Abdurrahim Durmuş ve Selçuk Mızraklı kentte bulunan kurumları ziyaret etti. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Diyarbakır Yerel Medya Derneği'ne ziyaret eden heyette yer alan Remziye burada kısa bir konuşma yaparak Sur'da yaşananları hatırlatı. Remziye, Sur ilçesindeki direnişte gazetecilerin haber takibi sırasında zorlanmalarına birebir tanık olduğunu söyleyerek, "Özgür basın emekçilerine Sur adına teşekkür ediyorum. O dönemde sesimizi sizin sayenizde duyurabildik" dedi.
 
Şırnak
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde 16 Haziran'da saat 15.00-18.00 saatleri arasında yapılacak olan seçim mitingi için HDP Şırnak milletvekili adayları Nuran İmir, Serdar Küni ve HDP Cizre İlçe Örgütü, çarşı merkezinde esnaf ziyareti yaparak bildiri dağıttı. Kadınların erbane çalarak ve "Bijî HDP", "Jin, jîyan, azadî"  sloganları eşliğinde yapılan bildiri dağıtımına halk yoğun ilgi gösterdi. Zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde HDP'lilere katılan halk, miting için hazır olduklarını dile getirdi. 
 
Cizre'nin en işlek caddelerinden Orhan Doğan Caddesi'nde bildiri dağıtan HDP'li adaylar daha sonra Cizre Asri Mezarlığı'na gelerek, burada ailelerle bir araya geldi. Cizre'deki sokağa çıkma yasakları döneminde yaşamını yitirenlerin mezarını ziyaret  eden HDP'li adaylar, 7 Eylül 2015'te evinin kapısı önünde vurularak katledilen ve cenazesi annesi tarafından buzdolabında saklanan Cemile Çağırga'nın mezarını da ziyaret etti. Nuran İmir ile beraber dua eden Cemile'nin annesi Emine Çağırga, seçimlerde barışı isteyenlerin kazanmasını diledi. 
 
Adaylar daha sonra Yafes Mahallesi'ndeki mezarlığa geçerek burada aileler ile birlikte yaşamını yitirenler için dua etti. 
 
Adana 
 
HDP Adana milletvekili adaylarının seçim çalışmaları gündüz gece devam ediyor. Adaylar Tülay Hatimoğullari, Seyhan ve Yüreğir ilçelerine bağlı Mıdık, Karayusuflu, Salmanbeyi, Dervişler, Dik, Kayışlı ve İsmailiye mahallelerinde halkla ve esnafla bir araya gelerek HDP'ye Selahattin Demirtaş'a oy istedi. Halk, HDP'nin demokrasi için barajı geçmesi gerektiğini ve HDP'nin desteklenmesi için oy verilmesi gerektiğini söyledi.  Tülay ise, işçilerin, emekçilerin, köylülerin ve tüm kesimlerin partisinin HDP olduğunu ve HDP'nin baraj altında kalmaması gerektiğini vurguladı.
 
Mersin
 
Mersin'de HDP milletvekili adaylarının seçim çalışmaları bugün de tüm kararlılığı ile devam etti. Adaylar köy köy ve esnaf esnaf dolaşarak halkın Ramazan Bayramını kutladı. Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Atgirmez köyüne bayram ziyaretinde bulunan adaylardan Mehmet Alış ve Şerif Durmaz ile beraberindeki HDP'li heyet buradaki halk ile bayramlaşırken,  adaylardan Fatmagül Demirtağ ise Demirtaş Mahallesi'nde bulunan kadınlarla seçime ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi.
 
Hatay
 
Hatay'ın milletvekili adaylarından Barış Atay ve Hülya Kavuk ile beraberindeki HDP'li heyet Çekmece Motorlu Taşıt Kooperatifi ve Narlı Derneği'ni ziyaret ederken, adaylardan Kerem Nalbant ve ilçe örgütü temsilcileri de İskenderun ilçesine bağlı Gürsel ve Meydan mahallelerindeki esnafları ziyaret ederek, Türkiye'de yaşanan sorunlar üzerine uzun tartışmalarda bulunuldu.
 
Öte yandan Barış Atay ve Hülya Kavuk'un katılımı ile Akşehir ilçesinde halk toplantısı  gerçekleştirildi. Burada konuşan Barış,  "Seçim güvenliği gerekli değil, zorunluluktur" diyerek seçim güvenliğinin son saate kadar alınması gerektiğine değindi. 24 Haziran sabahına demokratik bir Türkiye'ye uyanacaklarına olan inançlarının tam olduğunu vurgulayan Barış,  "Karanlık saray iktidarı kaybedecek, demokrasi güçleri kazanacak" ifadesini kullandı. 
 
Antalya 
 
Antalya'da ise HDP milletvekili adayı Kemal Bülbül, Antalya Semt Pazarcılar Odası'nı ziyaret edip pazarcıların sorunlarını dinledi. Pazarcılar, ekonomik krizin kendilerini ciddi anlamda etkilediğini aktarıp, pazarcıların iş yapamadığını dile getirdi. Pazarcılar son olarak ise pazar yeri sıkıntı geçtiklerini kaydetti. Kemal Bülbül son olarak ise sera işçileriyle bir araya geldi. Sera işçileri emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirtip insanca bir yaşam talep ettiler. Kemal Bülbül ise buna karşın işçilerin sorunlarını çözecek tek partinin HDP olduğunu belirtip,  "Bir oy HDP'ye bir oy Selahattin Demirtaş'a. Sandıklarımıza ve oylarımıza sahip çıkalım" dedi. 
 
Kars
 
Kars'ta ise kadınlar öncülüğünde seçim çalışmalarını sürdüren HDP Kars Milletvekili Adayı Arzu Moco, Selim ilçesinde kadınlar ile bir araya geldi. Arzu, burada yaptığı konuşmada, HDP'nin baraj geçmemesi durumda kadınların artık dışarıda dahi nefes alamayacak duruma geleceğini belirtti. 
 
HDP Kars milletvekili adayları daha sonra Sarıkamış ilçesinde verilen iftar etkinliğinde halkla bir araya geldi. Arzu burada kısa bir konuşma yaparak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün sosyal medyaya düşen videolarda "HDP'yi baraj altında bırakın" sözünü hatırlatarak, " Erdoğan bizim baraj altında kalmamız için her şeyi yapıyor. Bizlerde bu söylemlere rağmen sandıklarımızın başında durarak HDP'nin baraj altında kalmayacağını ve halkın sandıklara sahip çıkacaklarını gösterelim. Bizler birlikte güzel bir dünya oluşturabiliriz" dedi. 
 
Ardahan
 
Ardahan da ise HDP'li kadınlar öncülüğünde devam eden seçim çalışmaları kapsamında kent merkezine bağlı Atatürk ve Yeni mahallelerinde kadınlar ile bir araya gelindi.  HDP'li kadınlar, Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın fotoğraflarını ve el bildirileri dağıttı.