Maçka Parkı'nda 'Bir çay Selo'dan bir çay Oya'dan' etkinliği

  • 19:04 14 Haziran 2018
  • Siyaset
İSTANBUL -  Maçka Parkı'nda düzenlenen "Bir çay Selo'dan bir çay Oya'dan" etkinliğine yurttaşlar yoğun ilgi gösterirken, Edirne Cezaevi'nde tutulan HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın mesajını ileten HDP  İstanbul Milletvekili Adayı Oya Ersoy, Selahattin'in, "24 Haziran akşamı çayımı ketıldan içeceğim" dediğini aktardı. 
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDP) Milletvekili Adayı Oya Ersoy, Bir çay Selo'dan bir çay Oya'dan" sloganı ile Maçka Parkı'ndaki havuz başında etkinlik düzenledi. Etkinliğe, HDP milletvekili adayı Züleyha Gülüm ile çok sayıda yurttaş katıldı. Etkinlikte ketıldan dağıtılan çaylar ve ikram edilen kekler dikkat çekti. 
 
'Ülkeyi değiştirmeye adayız'
 
Etkinlikte, Edirne Cezaevi'nde tutulan HDP cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret eden Oya, Selahattin Demirtaş'ın ve Kandıra Cezaevi'nde tutulan kadın siyasetçilerin  mesajını iletti. "HDP'den adayız. Bir rejim değişikliğini engellemek için AKP-MHP ittifakı meclis çoğunluğunu almamalı. Ülkeyi değiştirmeye adayız. Faşizme karşı adayız" diyen Oya devamında tutuklu kadın siyasetçilerin mesajını iletti. Oya, mesajı şu sözlerle dile getirdi. "Kadınlar 24 Haziran'da havalandırmada halay çekmek için bekliyor. Hepsi kararlı ve bu seçimi alacağımıza inanıyorlar." 
Oya'nın sözleri, "Kadınlar vardır" şarkısı ve "Jin jiyan azadi" sloganları ile kesildi. 
 
'Yakında görüşeceğiz'
 
Son olarak Selahattin'in mesajını ileten Oya şöyle devam etti: "Biz sosyalistlerin devrimcilerin görevi, İstanbul'un kardeşlik ve barış mesajını ülkenin her tarafına yaymak ve barışı kurmak. Nasıl engeller ve baskılar altında çalıştığınızı görebiliyorum. Görünen o ki hiçbir engel sizi engelleyemiyor. Türkiye'yi değiştirmeye karar verenler bu kadar inatçıysa artık değişim başladı diyebiliriz. Siz burada değişimi adım adım örmeye devam derken ben katılımdan minik destekler veriyorum. 24 Haziran akşamını TV'den izlerken çayımı aynı ketıldan içeceğim. Benim bütün kalbim sizlerle hepinize selam sevgi iletiyorum. Yakında görüşeceğiz." 
 
Oya son olarak, "Biz de kendi mesajımızı tüm tutuklulara yollayalım. Mesajımız tek, seni başkan yaptırmayacağız. Yaşasın kadın dayanışması. Yaşasın halkların kardeşliği" diye belirtti.
 
Ardından konuşan HDP milletvekili adaylarından Züleyha Gülüm söz aldı. Züleyha,  kadınlar olarak her yerde mücadele ettiklerini söyleyerek, "Erkeklerin hoşuna gitmeyebilir. Ama erkeklere karşı mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz" dedi. 
 
Etkinlik, çekilen halaylar ile sona erdi.