Bayram arifesinde HDP'den mezarlık ziyaretleri

  • 17:53 14 Haziran 2018
  • Güncel

 

HABER MERKEZİ - HDP'li adaylar, birçok kentte mezarlık ziyaretlerinde bulunarak ailelerle bir araya geldi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ramazan Bayramı arifesi nedeniyle izmir, Diyarbakır ve Şırnak'ta mezarlık ziyaretlerinde bulundu
 
HDP İzmir milletvekili adaylarından Sepil Kemalbay, Rahime Turan, Ferzende Deniz ve Kerem Ay, aileler ile birlikte mezarlık ziyaretlerinde bulundu. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HDP'lilerin de bulunduğu ziyarette Gaziemir, Buca ve Işıkkent mezarlıklarında Ekrem Kaceroğlu, Dilan Kortak, İlham Mihyaz, Bedran Önen ile Ekrem Kaceroğlu mezarları başında anıldı.
 
İzmir
 
'Tarihi ileriye taşıyanlar zulüm karşısında direnenler olmuştur'
 
Buca Mezarlığı'nda faili meçhul bir şekilde katledilen Şerif Ertaş'ın mezarına yapılan ziyarette konuşan HDP İzmir milletvekili adaylarından Serpil Kemalbay, dünya tarihinde ezilenlerle sömürenler arasında büyük mücadele tarihi olduğunu söyledi. Serpil "Tarihi ileriye taşıyan bu zulüm karşısında direnenler olmuştur. Bizler yine böyle bir tarihsel dönemde zulme karşı mücadele bayrağını geçmişten gelen mücadeleci devrimci yiğit savaşçılardan aldığımız bayrağı geleceğe taşımak için mücadele ediyoruz. Onların hayallerini gerçekleştirmek bizim üstümüzdeki en önemli sorumluluktur. Halkların eşit özgür adil bir toplumda yaşaması sınıfsız sömürüsüz toplumun inşası bizlerin önceliğidir. Onların mücadelesi önlerimizi aydınlatacak" dedi.
 
'Kadın özgürlük mücadelesini Dilan'dan devraldık'
 
Katledilen Dilan Kortak'ın mezarına yapılan ziyarette konuşan HDP İzmir vekil adaylarından Rahime Turan da, "Hepsi bizim evlatlarımızdır, anaların acısı için mücadelesine sahip çıkacağız" diye belirtti. 
 
Burada da konuşan Serpil, Dilan'ın kadın özgürlük mücadelecisi olduğunu kaydederek,  "HDP olarak Türkiye'nin bu kadim sorununun çözülmesi barış demokrasi ve özgürlüklerin hayata geçirilmesi için onların özgürlük mücadelesinin bayrağını devralıyoruz. Yargısız infazları yapanlar insanlık suçu işlemişlerdir ve insanlık suçları zaman aşımına uğramaz muhakkak demokratik hukuk sistemi önünde bu katliamı yapanlar hesap verecektir" sözlerini kullandı.
 
10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Mustafa Budak'ın da mezarını ziyaret eden heyet, ardından cezaevinde gördüğü işkence sonucu ağır şekilde yaralanan ve tedavisine izin verilmeyen Abdulsamet Çelik'in mezarını Işıkkent Mezarlığı'nda, 6-8 Ekim olaylarında katledilen Ekrem Kaceroğlu ise Çamkule'deki mezarı başında ailesinin de katılımı ile andı. 
 
Şırnak
 
Şırnak ve ilçelerinde ilan edilen yasaklarda yaşamını yitirenlerin aileleri, Şırnak'ta bulunan mezarlığa akın etti. Bayram öncesi yakınlarını ziyaret etmek için yollara düşen ailelerin yolların kapatılmasın rağmen patika yolardan mezarlığa gitti. 
 
Mezarlığa gelen HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez'inde aralarında bulunduğu heyet ailelerle birlikte dua etti. Aileler ise heyete lokum ve şeker dağıttı. 
 
Diyarbakır
 
Diyarbakır'da ise HDP milletvekili adaylarından Remziye Tosun, Semra Güzel, Abdurrahim Durmuş, Selçuk Mızraklı, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Çamçı, Barış Anneleri ve TJA aktivistleri aileler ile birlikte mezarlık ziyaretlerinde bulundu. Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler mezarları başında saygı duruşu ve dualarla anıldı.
 
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 28 Haziran 2013'te yapılan karakol-kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybeden Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım da oğlunun mezarı başında dualar okudu. Fahriye, burada yaptığı konuşmada, buruk bir bayram geçirdiklerini söyledi. Fahriye, Medeni'nin katilleri bulunana kadar mücadele edeceklerini ifade ederek, savaşın son bulması ve barışın gelmesini diledi.