Batıkent Meydanı'nda buluşan kadınlar: Değiştirecek gücümüz var

  • 16:33 14 Haziran 2018
  • Güncel
ANKARA - Ankara Batıkent'te 24 Haziran seçimleri öncesi buluşan kadınlar, 'Sözümüzü örgütleyecek, hayatı değiştirecek gücümüz var. 24 Haziran kadınlarla değişecek' dedi.
 
24 Haziran seçimlerine 10 gün kala Ankara'da kadınlar, HDP, EMEP ve AKA-Der'in çağrısıyla Yenimahalle ilçesinde bulunan Batıkent Meydan AVM önünde buluştu. Ekmek ve Gül'de yer alan habere göre, "Mecliste de, siyaset alanında da kadınların kendi sözünün sahibi olabilmesi için, korkunun, yalanın, adaletsizliğin, faşizmin hakimiyetine 'dur', tek adam rejimine 'tamam'" demek için bir araya gelen kadınların etkinliğine, HDP'nin Ankara kadın milletvekili adayları da katıldı. Kadınlar meydanı rengarenk balonlarla ve taleplerinin yer aldığı dövizlerle donatırken, etkinlikte direnişteki Flormar işçilerine de destek mesajı verildi. 
 
'En büyük görev biz kadınlara düşüyor'
 
Etkinlikte konuşan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, 24 Haziran'da "tek adam" rejimini göndermek için bir arada olduklarını söyledi. Şükran, "Bu sistem hiçbir zaman kadınları eşit olarak görmedi ve kadınların taleplerine yanıt olmadı. Kadınlar her zaman bunun mücadelesini verdi. 16 yıldır yaşananlar kadar ağır bir sürece tanıklık ettik. Ne şiddet, taciz, tecavüz durdu. Ne çocuklarımıza uzatılan eller kesildi. Dolayısıyla nasıl referandumda hayır oyu verirken kadınlar en öndeyse 24 Haziran'da da bu erkek egemen sistemi, tek adamcılığı göndereceğiz. En büyük görev biz kadınlara düşüyor, bunun farkındayız" diye konuştu.
 
'Mutlaka kazanacağız'
 
AKA-Der adına konuşan Ayça Yılmaz da 24 Haziran seçimlerinde kadınların değiştirecek gücü olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: "Bizler Boğaziçi'de direnen, 'Savaşın acının helvası yapılmaz' diyen kadınlarız. Bilimsel, özgür eğitim isteyen liseli öğrencileriz, fabrikalarda direnen, 'Flormar değil direniş güzelleştirir' diyen kadınlarız.  KHK ile işten atılan, emeğimizi üretimimizi devam ettiren kadınlarız. Ayşe öğretmeniz, 8 Mart'ta sokakları özgürleştiren kadınlarız. Cumartesi Anneleriyiz, Barış Anneleriyiz. Ve biz mutlaka kazanacağız."
 
'Kadın hareketi bu sözleri size yutturur'
 
Etkinlikte söz alan HDP Grup Başkanvekili ve Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Filiz Kerestecioğlu da parlamentoda olabilecek gücü sokaktaki kadınlardan aldıklarını vurgulayarak, "Eğer sizlerle olmasanız, sizlerden beslenmesem ben orada kalkıp da 'Kadın hareketi bu sözleri size yutturur' diyemem. Hakkını arayan insanlar olursa bir ülkede, o ülkeyi yönetmek kolay olmaz. Emeğinin karşılığını arayan işçiler olursa, özellikle Flormar direnişçisi gibi kadınlar her yerde olursa o ülkeyi yönetmek kolay olmaz. İktidarın 7 Haziran'dan bu yana halklara yaşattığı zulmün nedeni de buydu" sözlerini kullandı.
 
'Yaşasın mücadelemiz'
 
Filiz, "Hepsini özgürleştirmek kadınlar başta olmak üzere bizlerin elinde" diyerek, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Türkiye'yi de dünyayı da kadınların değiştireceğine, kadınlarla değişeceğine, erkek egemen ve militarist dünyanın değişeceğine, barış içinde bir dünyaya ulaşacağımıza inanıyorum. Yaşasın mücadelemiz." 
 
Etkinlik, Grup Tersname'nin ezgileriyle ve kadınların halaylarıyla devam etti.