'24 Haziran'dan sonra halkların birlikte yaşadığı bir Türkiye olacak'

  • 20:34 13 Haziran 2018
  • Güncel

MERSİN - Tarsus'da halk buluşmasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "24 Haziran'dan sonra Türkiye halkların birlikte yaşadığı, HDP'nin iktidar ve Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanı olduğu bir Türkiye olabilir. Bu rüya değildir, verdiğimiz mücadele ile olabilir" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim çalışmaları kapsamında Tarsus'un Bahçe Mahallesi'de Halk buluşması gerçekleştirdi. Gerçekleşen halk buluşmasına milletvekilleri adaylarının yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da katıldı. Halk buluşmasının gerçekleştiği alana gelen kadınların giydikleri ulusal elbiseler ve ellerinde taşıdıkları kesk, sor u zer fılamalar renkli görüntülere sahne olurken, gençler tarafından alan havai fişekler ile aydınlatıldı. Yağmura rağmen halk alanı terk etmezken, alandan "Bıji serok Apo", "Selo Başkan", "Jin jiyan azadi", "Direne direne kazanacağız", "Bizler HDP bizler meclise" sloganları yükseldi. 
 
'Bu kenti nefessiz bıraktılar'
 
Burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 24 Haziran seçimlerine doğru giderken HDP'nin Türkiye halklarının desteği ile gün geçtikçe büyüdüğünü belirtti. Pervin, Mersin'in kararını verdiğin ve halkların gönülden bağlı oldukları HDP'yi destekleyeceklerini kaydetti. Mersin'de yaşayan farklı etnik ve inanç guruplarının bir arada yaşamasına dikkat çeken Pervin, kentin, barış ve demokrasi kenti olduğunu söyleyerek, "Bu güller bu çiçek bahçesinde her türlü çiçeğin olduğunu biliyoruz. İnsanlarımızın barış ve kardeşçe yaşadığı bu kentte halkları bir birine düşürmeye çalışanlar başaramadı ve başaramazlar. Bu kenti nefessiz bıraktılar. 24 Haziran'dan sonra onları sandıklara yansıyacak oylarınızla göndereceğiz" dedi. 
 
'Halkın iradesine saygı duymadılar'
 
AKP hükümetinin halkların iradesine saygısının olmadığını belirten Pervin, şöyle devam etti: "Belediyemize kayyum atadılar ve belediye eşbaşkanlarımızı görevden aldılar.  Önümüzdeki ilk seçimlerde size yapılan bu haksızlığın hesabını sandıklarda soracağız. Onların halkların tahammülsüzlüğü sade Akdeniz belediyesine olmadı. Aynı şekilde Kürdistan'da ki tüm belediyelerimize kayyum atadılar, kayyumlar halkımızın değerlerine hakaret ettiler. Ancak burada sizlere söz veriyoruz. Seçimlerinde ders vereceğiz, Kürt tokadı atacağız." 
 
Türkiye halklarının 24 Haziran'da tercihini demokrasiden, özgürlüklerden ve kardeşlikten yana kullanacağını söyleyen Pervin, "Bu seçimlerde halklar ve Türkiye kazanacaktır. 24 Haziran'dan sonra Türkiye halklarının birlikte yaşadığı bir Türkiye'de HDP'nin iktidar ve Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanı olduğu bir Türkiye olabilir. Bu rüya değildir, verdiğimiz mücadele ile olabilir" şeklinde konuştu. 
 
Pervin'in konuşmasının ardından program sloganlar eşliğinde sonra erdi.