Pervin Buldan: Bu halk sizin zihniyetinize neşter vuracak

  • 16:06 13 Haziran 2018
  • Güncel
ADANA - Partisinin Adana'da düzenlediği kadın toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "AKP'nin gidişini ve HDP'nin gelişinin müjdesini veriyoruz. 16 yıllık iktidarlarına neşter vuracağız. Seçimden sonrasını göremeyeceksiniz. Bu halk sizin zihniyetinize neşter vuracaktır" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), seçim çalışmaları kapsamında Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan Şirin Müzikhol'de kadın toplantısı düzenledi. Yapılan toplantıya milletvekili adaylarının yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da katıldı. Çok sayıda kadının katıldığı toplantı salonuna, "Bi jınan diguhere", "Adayımız Demirtaş", "Kadınlarla değişir" ve "Senle Değişir" pankartları asıldı. Toplantı salonuna gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve milletvekili adayları erbane ve zılgıtlar eşliğinde coşkuyla karşılandı. Toplantı demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Toplantının yapıldığı salonda sık sık "Bizler HDP bizler Meclis'e", " Bijî Serok Apo" ve " Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı.
 
'Kadın örgütlülüğünü hesap edemediler'
 
Kadınları selamladıktan sonra konuşmasına başlayan HDP Adana Milletvekili adayı Tülay Hatimoğulları, 24 Haziran'da baskın ama tarihi bir seçime hazırlandıklarını kaydetti. Tülay, "AKP hükümeti ve Genel Başkanı Erdoğan, bu sürecin bu kadar çetin geçeceğini bilselerdi belki seçim kararı almaya bilirlerdi" dedi. AKP hükümetinin 16 yılık iktidarı boyunca kadınlar ve gençler başta olmak üzere halklar üzerinde baskı rejimi kurduğunu kaydeden Tülay, "Türkiye'de bu güne kadar başta Kürt halkı olmak üzere halklara ağır bedeller ödettirdiler. Ancak 4 parça Kürdistan'da halkın nasıl örgütlendiğini hesap edemediler. Türkiye'de halkların ve kadın örgütlerinin nasıl mücadele edeceklerini hesap edemediler. Bunlardan kaynaklı 24 Haziran'da kaybedeceğini de hesap edemedi. Biz kaybettireceğiz" şeklinde konuştu.
 
'İdam ile bir yere varamazsınız'
 
24 Haziran seçimlerine OHAL koşullarında gidildiğine dikkat çeken Tülay, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın "idam" söylemelerine değindi. Tülay, "Biz idamları İran'da duyduk. Yakın zamanda İran'da Kürt siyasetçilere yönelik idam haberlerini sık sık duyuyoruz. Şuanda İranlı Kürt Siyasi tutsak Ramin Hüseyin Peynahi'nin idamı tartışılıyor.  Bizleri Ak Saray duysun, Tahran duysun idamlar ile bir yere varamadınız, bu günden sonrada varamazsınız. 24 Haziran'da AKP'yi MHP' ile kurduğu ittifaka pişman edeceğiz. Son günlerimiz kaldı. Gece gündüz çalışacağız ve cezaevlerindeki parmaklıkları kaldıracağız. İmralı tecridini parçalayarak, idamlara dur diyerek zafere yürüyeceğiz" dedi.  
 
'HDP'yi kadınlar meclise taşıyacak'
 
Dün akşam Ceyhan ilçesinde başlayan ve Adana'da devam eden buluşmalardan büyük enerji ve moral aldıklarını belirterek konuşmasına başlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise şöyle konuştu: "Halklar her yerde HDP diyor ve her yerde HDP rüzgarı esiyor. Bu hava ve bu atmosfer 7 Haziran'da da vardı, 24 Haziran'da da HDP'yi Meclis'e daha güçlü bir şekilde taşıyacaktır. Kadın arkadaşlar ve anneler kendi ve çocuklarının geleceği için, torunları için yola çıkmışlar. Bunu durdurmaya kimsenin gücü olmadığı gibi AKP ve Recep Tayip Erdoğan'ında olmayacaktır."
 
'16 yıllık iktidarlarına neşter vuracağız'
 
"AKP'de oyun bitmez, onlar her türlü oyunu oynayacakladır. Asla rehavete kapılmadan mücadele ederek, her türlü engeli aşacak gücümüz ve kararlığımız vardır" diyen Pervin, 24 Haziran'ın hasat biçme tarihi olacağını ve her kesin ektiğini biçeceğini belirtti.  Pervin, "AKP 16 yıllık iktidar döneminde kin nefret ve zulüm ekti bu ülkeye. Ancak HDP'den sonra bu ülkeye özgürlüğü kardeşliği, barışı ve demokrasiyi ekeceğiz. İşte aramızdaki fark budur. Onlar savaş dedikçe, biz barış, onlar faşizm dedikçe biz kardeşlik dedik. Onlar gençleri ve kadınları görmezlikten geldikçe biz kadınlarla eşitçe özgürce yaşamı savunduk. Bundan kaynaklı AKP'nin gidişini ve HDP'nin gelişinin müjdesini veriyoruz. AKP'nin gidişini herkes görecek ve tanıklık edecektir. 16 yıllık iktidarlarına neşter vuracağız. Onlar, 'seçimden sonra OHAL'i kaldıracağız OHAL'e neşter vuracağız' diyorlar. Ancak siz  seçimden sonrasını göremeyeceksiniz. Bu halk sizin zihniyetinize neşter vuracaktır" ifadelerini kullandı. 
 
'Türkiye'nin ne çektiğini biz biliyoruz'
 
Tutuklu milletvekili ve parti üyelerinin durumuna dikkat çeken Pervin, ülkeye HDP'nin demokrasi getireceğini söyledi. "Türkiye'nin çektiklerini bir Allah, birde demokrasi mücadelesi veren bizler biliriz" diyen Pervin, devamında şunları belirtti: "Ama artık 24 Haziran tarihi onları göndereceğimiz tarih olacaktır. Şimdi bir idam siyasetidir götürüyorlar. Recep alanlarda eline bir ip almış. Tıpkı geçmişteki idamlar nasıl ki tarihe bir leke geçti. Aynı zihniyet bugün AKP ve Recep'in elinde var. İran'da nasıl ki siyasi tutsaklar idam ediliyorsa, Erdoğan'ında zihniyeti aynıdır. Türkiye siyasi tarihi idamlar ile doludur. Şimdi ellerine aldıkları iple MHP ile birlikte idam sehpasını tekrar gündeme getiriyorlar. Demirtaş'ın eline kan bulaşmış diyorlar. Demirtaş'ın eli gül sevgi ve barış elidir. O elde kan göremezseniz. Keşke o eli sıkma zahmetini gösterseydiniz, bugün aynı anlayışta olmazdınız. Şimdi nasıl milyonları ikna ettiyse sizleri de ikna ederdi. Ancak halkımız bunu sandıkta sizlere soracaktır. Sadece 11 günümüz var. Bu 11 gün çalışarak geçecektir." 
 
Pervin son olarak da Adana'nın gerçek temsilcilerinin HDP'nin adayları olduğunu vurgulayarak, Adana'dan çıkacak olan tüm vekillerin HDP'den olması gerektiğini kaydetti.