10 Ekim aileleri: Mahkeme acil karar verme telaşında, peşini bırakmayacağız

  • 13:12 13 Haziran 2018
  • Güncel

 

ANKARA - Ankara Gar Katliamı davasında yaşananları protesto eden aileler adına konuşan avukat Mehtap Sakinci Coşkun, "Duruşmayı nereye götürürseler götürsünler daha kalabalık takip edeceğiz" derken avukat Nuray Özdoğan, "Mahkeme sorumluları görüyor o yüzden acil karar verme telaşında. Peşini bırakmayacağız" dedi.
 
Ankara'da 10 Ekim 2015 tarihinde DAİŞ tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı sonucu 103 kişinin yaşamını yitirdiği  katliama ilişkin görülen davanın Ankara Adliyesi'nde görülen 9'uncu grup blok duruşmasının ikinci gününde mahkeme heyetinin duruşma yerini değiştirme kararına aileler tepki gösterdi.  Adliye önünde bir araya gelen aileler, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyarak, "Adalet istiyoruz", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" , "Yılgınlık yok direniş var" ve "Katil devlet hesap verecek" sloganlarıyla öfkelerini haykırdı. Basın açıklamasına çok sayıda sivil toplum örgütünün (STÖ) yanı sıra HDP Ankara milletvekili adayları Filiz Kerestecioğlu, Nazım Karakurt, İshak Kocabıyık, Emine Kaya ve mağdur ailelerin avukatları da katıldı.
 
'Biz adaleti bağırmak zorundayız'
 
Açıklamada konuşan 10 Ekim Derneği Başkanı avukat Mehtap Sakinci Coşkun, "Katliamın 32'inci ayında 9'uncu tur duruşmasında dün ne kadar öfkeli olduğumuzu, gelinen nokta da ne kadar adaleti isteyeceğimizi söylemiştik. Bizi salona geçtiğimiz süreçten sonrası şaşırtmadı. Son iki gündür gördüğümüz muamele karşılaştığımız tablo hep aynı. Biz adaleti bağırmak zorunda kaldık" diye konuştu.
 
'Mahkemenin kararı yüzümüze okumasına gerek yok'
 
Mücadelelerinin bundan sonra başladığına dikkat çeken Mehtap, savcının gözlerinin içine baka baka esas hakkında mütalaa verdiğini ve mahkemenin kararını da şimdiden görebildiklerini söyledi. Mehtap şöyle devam etti: "Bu saatten sonra neden öfkeli olduğumuzu neden kabul etmediğimizi anlamayan mahkeme heyeti bizi sürekli azarlayan bütün duruşmalar boyunca kendi çizgisine çekmeye çalışan bir heyet ile karşı karşıya kaldık. Bizim sabrımız tükendi. Yaklaşık iki yıldır metanetli oturuşlarımız adalete olan küçük umudumuzdan kaynaklıydı. Mahkeme kararının yüzümüze okunmasına gerek yok. Bizler 31 Temmuz - 2 Ağustos tarihinde bitirilecek bu yargılamanın kararını biliyoruz" dedi.
 
'Bu, bizim umudumuzu tüketmeyecek'
 
Mahkemenin kararını ve adalet çığlıklarını alkışlı protesto ile dile getirdiklerini vurgulayan Mehtap, "Karşımızdaki güç ne olursa olsun bizi korkutmayacak. Bize nasıl bir karar reva görülürse görülsün bu bizim umudumuz tüketmeyecek. Umudumuzu kimse bizden alamayacak. Gerçek adaleti talep ediyoruz ve güçlü olacağız. Mahkemeyi istedikleri yere taşısınlar daha kalabalık takip edeceğiz" diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
'Hesabını soracağız'
 
HDP Ankara Milletvekili Adayı Filiz Kerestecioğlu da, "Sandıklarımızı davalarımızı da nereye taşırsalar taşısınlar bizler orada olacağız. Orada olacağız. Onları yargılayacağız. Sayın savcı 'kime yaranayım. Kimseye yaranamıyorum' diyorsa eğer kamu görevlilerini yargılayarak, adalete yaranabilir. Adalete hizmet edebilir. Bunun hesabını soracağız" diyerek davanın takipçisi olacaklarının sözünü verdi. 
 
'Sürecin takipçisi olacağız'
 
10 Ekim davası avukatlarından Nuray Özdoğan duruşma hakkında kısaca bilgi verdi. Nuray şöyle konuştu: "Mahkeme heyeti önce salonu terk ederek, ailelerin olmadığı bir duruşma yapmak istedi. Bunu kabul etmeyince sanıkları duruşmaya almadı. Bu hızlı ve acele verilmeye çalışılan bir karar. Bu katliam birilerini işaret ediyor. Bu davanın kendisi de yürütülüş aşaması da birilerini de işaret ediyor biz bunları ifşa etmeye devam edeceğiz. Duruşma salonu küçük demesi büyük bir yalan itiraz edeceğiz. Emniyet, savcılar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. 31 Temmuz'da bu dava bitmeyecek. Sorumluları görüyoruz, mahkeme de görüyor bu yüzden acil karar verme derdinde. Biz bu IŞİD'lileri Türkiye taşıyanlar yargılanana kadar sürecin takipçisi olacağız."