Bakanlığın ‘modern konutları’ dökülüyor!

  • 09:04 13 Haziran 2018
  • Güncel

 

MARDİN - Nusaybin’de sokağa çıkma yasaklarında yıkılan mahallelerde yapımı süren TOKİ'ler daha tamamlanmadan çürümeye başladı.  Balkon taşları ve kapı ile pencerelerin kırıldığı, yağmurdan dolayı çatılarının çöktüğü, malzemeler yüzünden zeminleri hasar gören evler, dökülüyor. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde, sokağa çıkma yasaklarında yerle bir edilen 6 mahallede TOKİ konutlarının inşası devam ediyor. Bir buçuk yıla yakındır yapımı süren TOKİ’lerin ne zaman teslim edileceği bilinmezken, uzlaşma komisyonu, mahallelerinde TOKİ istemeyen aileleri farklı yollarla ikna etmeye çalışıyor.
 
Zarar gördü 
 
2017’nın Mart ayında temeli atılan ve yılbaşında teslim edileceği söylenen 6 bin 400 konutun yapımı halen sürerken, mühendislerden alınan bilgilere göre, henüz bir yıllık çalışması bulunan TOKİ’lerin çoğu bu süre içerisinde zarar gördü ya da hava koşullarından etkilendi. Bu nedenle bütün evlerin yeniden gözden geçirileceği öğrenilirken, konutların çoğu hem içeriden hem de dışarıdan dökülüyor. TOKİ'lerin bulunduğu bölgedeki karakol ve MOBESE sayısı da dikkat çekiyor. 
 
Binali Yıldırım'ın TOKİ'leri çürüdü!
 
Başbakan Binali Yıldırım’ın temelini attığı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından “Modern Konutlar” olarak tanıtılan konutlar henüz kullanılmamasına ve halka teslim edilmemesine rağmen hasar görmüş durumda. Balkon taşlarının kırıldığı, yağmurdan dolayı çatılarının çöktüğü, kapı ile pencerelerinin kırıldığı ve malzemeler yüzünden zeminleri hasar gören evler, halka teslim edilmeden çürümeye başladı. 
 
Evler küçük 
 
Evlerin yapımının neredeyse sona erdiği ve çevre düzenlemesine geçilen Yenişehir Mahallesi’nde konutların durumunu ise diğerlerinden farklı değil. Balkon fayansları düşen mahallelerdeki evlere çukurlara düşmemek için seke seke giriliyor. 3+1 olduğu söylenen dairelerin koridorlarında ancak tekli sıra halinde hareket edilebiliyor. 
 
İşçilerin can güvenliği yok
 
Daha tamamlanmadan çürümeye başlayan TOKİ’lerde yaşanan bir başka sorun ise iş güvenliği. TOKİ’lerde çalışmak için bir buçuk yıl önce Diyarbakır’dan Mardin’e gelen bir işçi, 10’dan fazla işçinin merdivenlerden düşerek ya da farklı şekillerde yaralandığını söyledi. İsmini vermek isteyemeyen işçi, çalışanların çok az bir ücretle “çalışamaz raporu” aldığı ve birçoğunun da dava açtığını anlattı. 
 
Uzlaşma Komisyonu’nun başvurmadığı yol kalmadı!
 
Bundan önce kira ve eşya parasında artış yapan “Uzlaşma Komisyonu” ise, aileleri ikna etmek için farklı yöntemler deniyor. Son olarak evler için erken gelen ailelere öncelik tanınacağına dair yapılan açıklamada konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mesut Ağırakçe, Abdülkadir Paşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Kışla ve Zeynel Abidin mahallelerinde konut alanında kalan boş arsalar için de yeni çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Boş arsa sahiplerine arsaları karşılığında rezerv alanından arsa verilmesinin gündemde olduğunu kaydeden Mesut, bunun için ön talepleri alacaklarını ve Bakanlığa ileteceklerini söyledi.