'16 Nisan'da yarım bıraktığımızı 24 Haziran'da TAMAM'layacağız'

  • 09:03 13 Haziran 2018
  • Güncel

 

ANKARA - AKP'nin 16 yıllık iktidarı boyunca istikrarlı olduğu tek konunun kadın karşıtlığı olduğunu belirten Mor Dayanışma'dan Hatice Göz, "16 Nisan'da yarım bıraktığımız şeyi bu 24 Haziran'da TAMAM'layacağız" dedi. Hatice, tüm kadınlara da bunun için çağrı yaptı. 
 
11 gün sonra yapılacak seçimler için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye ve Kürdistan kentlerinde kadınlar öncülüğünde yürütülen seçim çalışmalarında başından beri aktif şekilde yer alan Mor Dayanışma, kadınların yaşam alanlarında TAMAM'ı örgütlemek için çalışmalar yürütüyor. Mor Dayanışma üyesi kadınlar, 16 Nisan'da yarım kalan hesaplarını 24 Haziran'da 'TAMAM'layacaklarını söylüyor. 
 
Seçim çalışmaları hakkında bilgi veren Mor Dayanışma’dan Hatice Göz, Kadından Sorumlu Bakanlığın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na dönüştürüldüğünü hatırlatarak, bu durumun AKP iktidarının kadın tahammülsüzlüğünün bir sonucu olduğunu vurguladı. 
 
Hatice, "Çünkü kadınların birey olarak varlıklarını kabul etmeyip yalnızca aile içerisinde değerlendiren bir zihniyete sahipler. Buradan doğru Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı kurmuşlardı şimdi ise ikisini birleştirdikleri bir bakanlık getirecekler. Bu aslında biz kadınlar açısından durumun ne kadar kritik olduğunu gösteriyor. Bu iktidar döneminde kadın düşmanı, tacizin, istismarın, tecavüzün birer politikaya dönüştüğü iktidar egemenliği içerisinde yaşıyoruz. Artık onlar için dil sürçmesi ya da yanlışlıkla yapılmış şeyler değil bunlar. Bilerek, görerek, kadınların aleyhine politikalar uyguluyorlar" diye konuştu. 
 
“16 Nisan’da gerçekleştirilen referandum sürecinde ‘HAYIR’ demek ne kadar önemliyse 24 Haziran'da da 'TAMAM'ı örgütlemek bir o kadar kritik öneme sahip” diyen Hatice, "16 Nisan referandumunda en çok kadınlar çalışmıştı. Çünkü ‘HAYIR’ demek bizim için çok kritikti, yaşamsal bir öneme sahipti. Şimdi ise tüm kadınlar için bu erkek egemenliğini gönderip onlara ‘TAMAM’ demek bir o kadar kritik" diye vurguladı. 
 
'Erkek egemenliğiyle mücadeleye devam edeceğiz'
 
AKP’nin kadına yönelik sistematik saldırı politikalarını değerlendiren Hatice,  "Kadıların muhafazakâr bir yaşamda köle olarak kullanıldığı, sadece evlerde üç tane beş tane çocuk yaptıkları, ara ara esnek şekilde çalıştıkları, tacize uğradıklarında da ses çıkarmadıkları yeni bir rejim kurmak istiyorlar. Tüm bunlardan kaynaklı biz kadınlar canla, başla mücadele ederek TAMAM'ı örgütlüyoruz. Çünkü eşit şartlarda yaşayabilmek için kadınların TAMAM'a ihtiyacı var. Bu sağlanana kadar başımızda olan bütün erkek egemenliklerle mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu yüzden seçimlerde sandıklardan taşacağız ve tek adamı yıkacağız” ifadelerini kullandı. 
 
'Erkekler bizi temsil etmiyor'
 
Geçtiğimiz günlerde İspanyada kadınların parlamento çoğunluğunu oluşturduğu seçimden zaferle çıktığını hatırlatan Hatice, "TBMM'de ise her zaman 'burası er meydanı'  denilmiş ya da küfrün, hakaretin, şiddetin konuşulduğu, militarizmin tüm dillere yansıdığı bir alan haline gelmiş durumda. Onların erkek egemenliğinden kaynaklı sadece kavgayı, dövüşü izlediğimiz bir alan haline geldi. Kadınlar zaten bu alanlara gelene kadar ise pek çok şeyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Evet, kadınların seçme ve seçilme hakkı var ama toplumsal cinsiyet normları buna müsaade etmiyor hatta bizzat kendileri buna müsaade etmiyorlar" dedi. 
 
'Kadınların özne olduğu bir dünya istiyoruz'
 
Kadınların eşit temsiline dikkat çeken Hatice, "Bizler istiyoruz ki parlamentoda kadınları temsil edebilecek, kadınların ihtiyaçları için daha eşit koşullar yaratabilecek kadınlar da oralarda olsun"  HDP dışında başka partilerin de kadın adayları var ama bizim savunduğumuz noktadan kadın meselesine bakmıyorlar. Daha 'erkekleşmiş' ve milliyetçilik noktasından meseleleri ele alıyorlar. 7 Haziran seçimlerinde de bu seçimlerde de HDP gösterdiği kadın adaylar ile kendilerini temsil edebilecekleri zeminler bulabildi. Bizler artık sokağa çıktığımızda 'höt' diyen erkeklere parlamento içerisinde el yükseltebilecek kadın adaylara sahibiz. Çünkü erkekler bizi temsil etmiyor. Kadınların özne olduğu bir dünya istiyoruz" diye konuştu. 
 
'TAMAM'layacağız'
 
16 Nisan'da yarım kalanı 24 Haziran'da 'TAMAM'lamak için Mor Dayanışma olarak çalışmalarını hızlandıklarını belirten Hatice, şöyle devam etti: "Seçim çalışmaları kapsamında Mor Dayanışma olarak pazarlarda, sokaklarda stantlar kurarak 'kadınlar neleri hatırlamalı?' başlığıyla hafıza tazeleyen bildiriler ulaştırıyoruz. Bu erkek egemen iktidarın neden gitmesi gerektiğine dair görüşmeler yapıyoruz, gazete dağıtımları gerçekleştiriyoruz. 16 Nisan'da yarım bıraktığımız şeyi bu seçim sürecinde TAMAM'layacağız. Bunun için mücadele ediyoruz.”