Simit parasından kısarak market arabası kiraladı: Sokak sokak seçim çalışması yürütüyor

  • 09:01 13 Haziran 2018
  • Güncel

 

Beritan Canözer
 
İSTANBUL - Simit parasından kısarak biriktirdiği parayla marketten "seçim aracı" kiralayarak, aracına astığı rengarenk balonlarıyla Kadıköy sokaklarında bildiri dağıtan HDP  İstanbul 1'inci Bölge Milletvekili adayı Şehriban Alkış, "Ses sistemi, lüks arabalar, kolonlar yok. İmkanlarımız kısıtlı, zamanımız da az ama onlardan daha güçlüyüz. Elimizden geleni yapacağız" diyor. 
 
Seçim çalışmaları startının verildiği günden bu yana Türkiye ve Kürdistan'da yoğun çalışmalar yürütülüyor. Her kesimden kadın ve erkeğin temsilini bulduğu Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) en çok da gençler özgür bir gelecek için renkli ve özgün çalışmalarda yer alıyor. Bunlardan biri olan Şehriban Alkış 23 yaşında, Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisi ve HDP'nin İstanbul 1'inci Bölge Milletvekili adayı. Kendisinin deyimiyle "Üniversitelilerin milletvekili adayı." Şehriban, İstanbul'un dört yanında çalışma yürütüyor, alanlarda "HDP'ye oy verin" çağrısı yapıyor. Aday olduktan sonra, “Fazla yük olmadan ne yapabilirim?” diye düşünen Şehriban, simit parasından kısarak biriktirdiği parayla seçim aracı kiralıyor. 
 
Şehriban’ın seçim aracı sanıldığı gibi lüks bir otomobil değil, alışverişlerde kullanılan dört tekerlekli bir market arabası. Bir de afiş bastırmış, balonlar almış, sepeti de bildirilerle doldurmuş. Parası yetmediği için kendi afişini "siyah-beyaz" bastırmış ama bakmayın afişin siyah-beyaz olduğuna, Şehriban rengarenk ve heyecanlı bir kadın aslında. 
 
Afiş, flema, seçim müziği ve balonlar 
 
Kadıköy sokaklarında market arabasıyla seçim propagandası yapan Şehriban'a fikrin nasıl doğduğunu değil, aldığı tepkileri sorduk. Özgün  ve bir o kadar da dikkat çeken çalışmasını anlatan Şehriban, “Hem HDP'nin hem de gençliğin bütün renkliliğini yansıtmak istedik. Bunun için de elimizden geldiğince süsledik. Balonlar koyduk, Selahattin Demirtaş'ın afişini koyduk, aday olduğum için benim de çok profesyonel olmayan bir afişimi koyduk, HDP flamaları koyduk ve megafondan müziğimizi açtık. Kadıköy'de bildirilerimizi dağıtarak bir tur attık aracımızla. Çok dikkat çekti, çevredekiler çok büyük bir sempati ile karşıladı ve daha fazla kişi bildirilerimizi almaya başladı. Klasik seçim çalışmalarından çok farklı bir çalışma oldu. İnsanlar farklı şeyler görmeye, farklı vaatler duymaya gerçek özlem duyuyor” diye konuştu. 
 
'Onların araçları yarışamayız ama sesimizi duyurmak zorundayız'
 
Çok sayıda yöneticisi, çalışanı, üyesi tutuklanmış, aday gösterdiği cumhurbaşkanı bile tutuklu bir parti olmanın yanı sıra, HDP'nin maddi zorluklar da yaşadığına da işaret eden Şehriban, “Kısıtlı imkanlar ile onların ses sistemleri, kolonları, araçları ile yarışmamız mümkün değil. Zamanımız da kısıtlı ama biz elimizden geleni yapmak zorundayız. Tüm kısıtlı imkanlara rağmen sesimizi duyurmak zorundayız” dedi. 
 
Dayanışmayla alınan megafon, tanıdık marketten kiralanan alışveriş aracı 
 
Market arabası fikrinin doğuş sürecini de anlatan Şehriban, “Dayanışmayla biriktirilen para ile alınmış bir megafonumuz vardı, biraz da kötü ses çıkaran. İçinde bildirilerimizi ve afişlerimizi taşıyabileceğimiz bir de ses aracı gerekliydi. Biz de işte tanıdığımız marketlerden bir kaç saatliğine bir tane market araçlarını kullanmayı küçük bir miktar karşılığında rica ettik. Sonra da başladık çalışmaya" ifadelerini kullandı.  
 
'Market arabamızla barajları yıkacağız'
 
Farklı ve renkli çalışmaların insanları mutlu ettiğini söyleyen Şehriban, "Ve çalışmamızı her gören tebessüm etmekten alıkoyamadı kendini. Her gören bizi videoya almaya başladı, fotoğraflarımızı çekti. Bütün imkansızlıklara rağmen biz imkanlarımızı sağlayarak bu partinin sesini duyuracağız, bu partiyi güçlendireceğiz. Arabamızın saatte kaç kilometre yaptığına dair sosyal medyada bir soru gelmişti. Bizim aracımız gücümüzle çalışıyor. Biz ne kadar güçlü olursak o araç da o kadar yol gider. Market arabalarımızla barajları yıkacağız, biz kazanacağız. Bize kazandıracak olan da bu umudumuz ve inancımız olacak" dedi.