24 Haziran'a giden HDP: Eşit temsiliyet ana gündemimiz

  • 09:02 16 Mayıs 2018
  • Siyaset
ANKARA - Seçim sürecini “karanlıktan çıkmanın bir yolu” olarak değerlendiren HDP’li Mizgin Irgat, “HDP'nin kadın partisi olma iddiasından taviz vermedik. Eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık sistemi 24 Haziran’a giderken asla ve asla taviz vermeyeceğimiz başlıklarımız ve ana gündemimizdir. Tüm kadınlara ulaşacağız” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 24 Haziran’da gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı ve milletvekilli seçimlerine dair bildirgelerini açıkladı. Seçime dönük kadın ve yaşam politikalarında yenilikler vaat eden HDP, bu anlamda çalışmalarına devam ediyor.  HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, HDP’nin kadın partisi olma iddiasını ve seçim sürecindeki konumunu değerlendirdi. 
 
Seçim çalışmalarına başladıklarını belirten Mizgin, HDP grubunun görevlendirilmesiyle vekillerin birçok ilde faaliyet yürüttüğünü söyledi.  Bu kapsamda kadın ve halk buluşmalarının yanı sıra etkinlikler düzenlediklerini kaydeden Mizgin, kadın seçmenlerle bir araya geldiklerini vurguladı.
 
‘Kadın partisi olma iddiamızı bir kez daha yükseltiyoruz’
 
HDP’nin seçim bildirgesini açıklamasıyla birlikte parti programının ve seçime dönük sloganların da netleştiğini ifade eden Mizgin, “HDP olarak kurulduğumuz ilk günden bugüne Türkiye siyasetine bakış açımızdaki farkı söylemlerimiz ve ilkelerimizle ortaya koyduk. Bu iddiamızı bir nebzede olsa geri çekmedik. HDP’nin kadın partisi olma iddiasını bir kez daha yükseltmek ve kadınların eşit temsiliyetini sağlama adına programımızdan taviz vermiyoruz” dedi. 
 
Seçmenlerle buluştukları her alanda halkın taleplerinin aynı noktada birleştiğine dikkat çeken Mizgin, şöyle konuştu: “HDP’siz bir parlamentonun ve Türkiye siyaset sahnesinin kesinlikle eksik olacağı ve bu konuda oluşturulmuş iki sağ blok içerisinde aynı söylemde bulunan ve aynı hizada yer alan blokların dışında bulunması bir şanstır. Halkların vicdanlarında mahkûm olmuş bir geçmişi olmayan bilakis emeği ve fedakârlığı ile çok ciddi bir potansiyele sahip HDP’nin tek başına bu yarışa girmesi, inançları, halkları ve ötekileri arkasına alması başka bir moraldir” diye konuştu. 
 
‘Halklarımız aynı olan iki ayrı bloğa mahkûm değildir’
 
24 Haziran’da yapılacak seçimin HDP açısından çok önemli olduğunun altını çizen Mizgin, bu süreci “Karanlıktan çıkmanın bir yolu” olarak değerlendirdi.  HDP’nin bu anlamda “kilit” bir noktada yer aldığına dikkat çeken Mizgin, şöyle devam etti: “Eşit temsiliyet, kadınların gücü,  belediyelerde uygulanan model ve eşbaşkanlık sistemi 24 Haziran’a giderken asla ve asla taviz vermeyeceğimiz başlıklarımız ve ana gündemimizdir. Biz seçim çalışmaları kapsamında kadın programımızı da açıklayacağız. Bu anlamda tüm kadınlara ulaşmayı hedefliyoruz. Başka partilere oy vermiş kendini başka bir yerde konumlandıran tüm kadınlara emekçilere ve inanç gruplarındaki kadınlara, ev ve mevsimlik işçilere tüm pozisyonlardaki kadınlara ulaşacağız. Türkiye’nin tek bir alana sıkıştırıldığı ve ‘tek adam’ rejiminin dayatıldığı bu noktada HDP bir ses ve nefestir. O yüzden halklarımız aynı olan iki ayrı bloğa mahkûm değildir.”