OHAL geniş yetkilerle 'kısmi' devam edecek

  • 10:06 12 Temmuz 2018
  • Siyaset

 

HABER MERKEZİ- 19 Temmuz'da süresi dolacak olan OHAL yerine geniş yetki devirlerini içeren "kısmi OHAL" düzenlemesi geliyor. 
 
15 Temmuz 2016'daki darbe girişimin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal'in (OHAL) 19 Temmuz'da sona erdirileceği belirtildi. Ancak OHAL yerine "kısmi OHAL" uygulaması devreye konacak. "Gerekli olduğu hallerde" kullanılması için "kısmi OHAL" düzenlemesi, TBMM'de görüşülecek.
 
Daha geniş yetkili OHAL yolda!
 
OHAL yerine "Terörle Mücadele Yasası"nda değişikliğe gidilmesinin benimsendiği bildiriliyor. Buna göre yeni Meclis'in ilk icraatı, "Terörle Mücadele Yasası"nda değişiklik olacak. Yaklaşık 100 maddelik yasal düzenleme, TBMM'nin yönetimi ve komisyonlarının seçimi yapıldıktan sonra gündeme gelecek. Gelecek hafta Meclis'e gönderilmesi beklenen teklif kapsamında sisteme "kısmi OHAL, kriz yönetim bölgesi veya güvenli bölge oluşturma" adında yeni uygulamalar girecek.
 
Yasa tasarısı teklifine göre "terör" olayları karşısında olayın bulunduğu bölgede OHAL ilan edilebilecek. Hükümete, ilgili bakana veya valilere, il ve ilçelerin özel durumlarında sadece o bölgede geçerli olmak ve süre belirtmek kaydıyla "bölgesel kriz yönetimi" ilan etme yetkisi verilecek.
 
Yetki devri gündemde
 
"Yayın yasağı", "önleme gözaltısı", "ev ve araç arama" gibi konularda prosedür kalkacak veya azaltılacak. Yetki devri gündeme gelecek. "Güvenli bölge oluşturma" kapsamında, geçici sokağa çıkma yasağı ilanı, kentlerde gösteri yürüyüşlerini veya etkinlikleri güvenlik gerekçesiyle iptal etme, "terör faaliyeti" veya "aşırılık yanlısı" fikirlerin propagandasının yapıldığı mekânları kapatma yetkisi verilebileceği de belirtiliyor. Bu bölgelerde, yargı ve güvenlik birimlerinin hızlı müdahalesi için yayın yasağı, ev ve araç arama, gözaltı, teknik takip, dinleme gibi konularda yetki aktarımı yapılması planlanıyor.
 
Aynı zamanda olası doğal afetlerde de kriz bölgeleri ilan edilebilecek.
 
İçişleri Bakanlığı'nın görevleri artırıldı
 
Önceki gün bakanlıkların yeniden yapılanmasını içeren kanun hükmünde kararname (KHK) İçişleri Bakanlığı'nın görevleri yeniden tanımlanırken, kısmi OHAL'e olanak veren düzenleme de yapılmıştı. Bakanlığın görevleri arasına, "yurdun iç politikasına, il ve ilçelerin genel ve özel durumları ile ilgili değerlendirmeler yapmak ve Cumhurbaşkanına teklifte bulunmak" hükmü konulmuştu.