'24 Haziran'da barajları aşa aşa geleceğiz'

  • 09:11 14 Haziran 2018
  • Siyaset

 

BİTLİS - HDP PM Üyesi Nurten Üzümcü, yüzde 10 barajının sadece Kürtlere yönelik bir baraj olduğunu belirterek, 12 Eylül zihniyetinin halen devam ettiğini söyledi. Nurten, "Ama biz HDP olarak 24 Haziran'da bu barajları aşa aşa geleceğiz" dedi. 
 
24 Haziran seçimlerine az bir zaman kala seçim çalışmalarını her alanda hızlandıran Halkların Demokratik Partisi (HDP), bu seçimin halklar açısından tarihi bir fırsat olduğunu gittikleri her yerde halkla paylaşıyor. Tüm yapı ve bileşenleriyle Türkiye genelinde bir seçim çalışması yürüttüklerini söyleyen HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Nurten Üzümcü, seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
'Hedefimiz üç adayımızı Meclis'e göndermek'
 
İlk olarak Bitlis ve ilçelerinde oluşturulan komisyonlarla ortaklaşarak yürüttükleri seçim çalışmalarına ilişkin konuşan Nurten, "Bütün adaylarımızla ilçelerimizi ziyaret ettik. Bütün baskı ve engellemelere rağmen halkımız yoğun ilgisini ve sevgi gösterilerinde hiçbir şekilde taviz vermedi. Buda halkımızın partisine, iradesine sahip çıktıklarının bir göstergesidir. Şuanda köy ve aile ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Tatvan'da bir kadın koordinasyonu oluşturulmuş ve kadınlara yönelik plan ve programlar düzenliyoruz. Hedefimiz 3 adayımızı meclise göndermektir" diye belirtti.
 
'Bu baraj Kürtlere yönelik'
 
HDP'nin seçim beyannamesindeki eşit temsiliyete dikkat çeken Nurten, "HDP'nin bir kadın partisi olduğunu ve kadını irade olarak gördüğü, kadınların eşit bir temsiliyetle siyasal alanda güçlendirdiğini görebiliyoruz. Tabi 24 Haziran'da seçimin HDP'den yana olacağı aşikardır. Aslında bu ortaya çıkan iki ittifakın 12 Eylül zihniyetinin halen devam ettiği ve bu barajın Kürtlere yönelik bir baraj olduğu bir kez daha açığa çıkmıştır. Ama biz HDP olarak 24 Haziran'da bu barajları aşa aşa geleceğiz" ifadelerini kullandı. 
 
'Kadın erkek eşitliği yok'
 
Diğer birçok alanda olduğu gibi siyasette de kadın ve erkek eşitliğinin olmadığını söyleyen Nurten, bunu toplumsal eşitsizliğin olduğu bir düzenden kaynaklandığını belirtti. Tam da bu noktada kadın mücadelesinin önemli olduğunu vurgulayan Nurten, "Çünkü AKP 16 yıllık iktidarı boyunca kadınları hedef aldı. Bu süre içerisinde kadına, gençlere, emekçilere yönelik nasıl bir politika yürüttüğü ortadadır. Bu da AKP iktidarının seçim beyannamesinde ortaya çıktı. Bu 16 yıllık iktidarda kadına bir şey vermediğini, kadını siyasi alanda, toplumsal alanda ve ekonomi alanından çekerek, onu sadece aile kurma misyonuna soktuğunu bu seçim beyannamesinde açık ve net olarak gösterdi" diye konuştu. 
 
'Her mahallede kadın meclisleri oluşturacağız'
 
HDP'nin hedeflerinde ise başta KHK ile kapatılan kadın kurumlarının tekrar açılması olduğunu dile getiren Nurten, diğer yapılacakları ise şöyle özetledi:  "Her mahallede kadın meclisleri oluşturacağız, eğitim ve sağlık alanında daha görünür bir politika yürüteceğiz. Kadına istihdam alanın da yer açılması ve danışma merkezlerinin açılması için çabamız ve mücadelemiz olacaktır."