Süryani kadınlar HDP'ye oy istiyor: Meclis’te bizim de sözümüz olsun

  • 09:09 14 Haziran 2018
  • Siyaset

 

MARDİN - Mardin'de kapı kapı dolaşarak HDP'ye oy isteyen Süryani kadınlar, "Meclis’te bizim de söz hakkımız olsun diye oylarımız HDP'ye" diyor. 
 
Kültürlerin kenti Mardin'de nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan Süryaniler, seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) desteğini açıklarken, Midyat'ta bulunan Süryani Kadın Derneği üyesi kadınlar, HDP için sokak sokak dolaşıyor. 
 
'Kapı kapı dolaşıp oy istiyoruz'
 
Maria Tokgöz, daha iyi bir ülke istedikleri için HDP'ye oy vereceklerini belirterek, "Süryani kadınların yüzde 90'ından fazlası HDP'ye oy verecektir. Kapı kapı dolaşıp oy istiyoruz nedenlerini de açıklıyoruz. İnşallah istediğimiz gibi gider ve HDP kazanır. Daha öncesinde de bir Süryani vekilimiz vardı. Şimdi ise Mardin 3. sıra adayı olarak Tuma Çelik var. Onun Süryani halkını çok daha iyi tanıtacağını ve çok daha iyi haklarını savunacağını düşünüyoruz" diye konuştu. 
 
'HDP bütün toplumu yansıtıyor' 
 
Teodora Özdemir de, Süryani Kadın Derneği olarak demokrat, özgür ve özellikle kadına dönük çalışmaları olduğu için kadına her anlamda eşit koşullar sunduğu için HDP'yi desteklediklerini vurguladı. HDP'nin Midyat'ta ya da Mardin'de olduğu gibi bütün halkları bir arada tutan renkli, çiçekli bir bahçe olduğunu kaydeden Teodora, "Her türlü insanı bir arada eşit bir şekilde tuttuğu için HDP diyoruz. HDP bütün toplumun içinde vardır. Onun için HDP'yi seçtik. Bir oy HDP'ye bir oy Demirtaş'a" dedi. 
 
‘Bütün renkliliği bir arada tuttuğu için’
 
Barbara Akay ise, neden HDP'yi desteklediklerini şu sözlerle anlattı: "Bütün renkler, bütün diller ve kültürler HDP'de olduğu için HDP diyoruz. Barış, eşitlik ve özgürlük için HDP diyoruz. Biz de Süryani kadın arkadaşlarımızla tek tek evleri dolaşıp geziyoruz onları bilinçlendiriyoruz. HDP için oy istiyoruz. Milletvekilli adayımız Tuma Çelik için çalışmalarımız devam ediyor. Biz Süryani kadınlar olarak azınlık olmadığımız bizim de Meclis’te söz hakkımızın olması için HDP diyoruz. Çünkü Süryani halkı bilinmiyor. ‘Tek din, tek dil ve tek ırk’ diyenler halkımızı inkâr ediyor. Ama bu ülkede her kültürden dilden dinden insanlar da var. HDP bütün bu renkliliği bir arada tuttuğu ve demokratik bir anlayışa sahip olduğu için onlara desteklerimiz sonsuz."