'Seçim güvenliği kadar sonrası da önemli'

  • 09:07 14 Haziran 2018
  • Siyaset
İZMİR - Seçimde olası hukuksuzluklara karşı muhalefetin birlikte tavır geliştirmesi gerektiğini belirten Seçim Süreci Meclisleri’nden Zehra Polat, ilk işin oy kullanmak ve sandıklara sahip çıkmak olduğunu söyledi.
 
AKP iktidarına "TAMAM" diyen bütün muhalif kesimlerden insanların yer aldığı Seçim Süreci Meclisleri, 24 Haziran seçimleri için çalışmaya devam ediyor. Referandum sürecinde oluşturulan Hayır Meclisleri’nin devamı niteliğinde kurulan Seçim Süreci Meclisleri, seçim öncesi ve sonrasındaki olası hukuksuzluklara karşı yurttaşları bilinçlendirmeyi hedefliyor. Seçim güvenliği kadar seçim sonrası tutumunda önemli olduğunu belirten Zehra Polat, iktidarın olası hilelerine karşı muhalefetin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.
 
'Oy vermek önemli'
 
Stantlar ve sosyal medya üzerinden örgütlenerek insanları önce oy vermeye ve sandıkları korumaya çağırdıklarını aktaran Zehra, "İnsanları sandık kurulunda görev almaya çağırdık. Başvuru süresi bitti. Ancak müşahit olmaya, sandıklarda görev almaya çağırmaya devam ediyoruz. Bizler 81 ilin her 10 sandığında bir tutanak alır ve muhalefet partilerin kaç oy aldıklarına dair resmi tutanak alırsak, sandıkları korursak oy çalınma riski azalacak" dedi.
 
'YSK'nın olası hukuksuzluğuna karşı halkı örgütlemeliyiz'
 
Referandum sürecinde olduğu gibi şaibelere rağmen Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) itirazları kabul etmeyebileceğini ifade eden Zehra "Bizler bu süreçte yani seçim sürecinde sandıkları hazırlarsak bu süreçten sonra yapabilecekleri her hırsızlığa karşı, yapılabilecek her türlü oyuna karşı insanları politize edersek sokağa çıkıp haklarına sahip çıkacaktır. Buna inanıyoruz. Herhangi bir partinin güdümünde değiliz. Herkese kapımız açık" dedi.
 
'Kirli ittifaklara karşı halk bloğu oluşturulmalı'
 
İktidar karşısında olan herkesin HDP, İYİ Parti, CHP ve Saadet Partililerin bu konuda yan yana durduğu bir zemin olduğunu belirten Zehra, şöyle dedi: "Onlar kirli ittifakların peşinde bunu biliyoruz. Neler yapacakları konusunda arayış içerisindeler. Biz de diyoruz ki bütün muhalif kesimler de bu bloğa karşı halk bloğu oluşturmak zorundayız. Seçim öncesi ve seçim sırası ve seçim sonrasında da herhangi olumsuz bir karara karşı da halkı bir arada tutmak amacımız. Onlar sandıkla da gitmeyebilir. Bu nedenle seçim sonrasında da sürece hakim olacak insanları bir arada tutmaya çalışıyoruz."