Kürdistani partilerden HDP'ye destek açıklaması: Tayyip Erdoğan'a oy vermeyin

  • 12:23 13 Haziran 2018
  • Siyaset
HABER MERKEZİ - Azadi Hareketi, PAK, PDK ve PSK, 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı destekleyeceklerini açıkladı. 
 
Azadi Hareketi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ve Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), “Kürdistani Seçim İttifakı” imzasıyla yaptığı yazılı açıklamada, “24 Haziran seçimlerinde milli demokratik bilinç ve hassasiyetle” oy kullanmaya çağırdı. Geniş kesimleri kapsayacak bir seçim ittifakını oluşturmak için ciddi çabalar gösterdiklerini belirten Kürdistani Seçim İttifakı, seçmenleri birinci turda “Cumhur” ve “Millet İttifakı”nın cumhurbaşkanı adaylarına oy vermemeye çağırdı.
 
Tayyip Erdoğan ve partisinin eski devlet politikasına döndüğünü “ibretle” izlediklerini ifade eden Kürdistani Seçim İttifakı, Kürtlerin temel haklarının “devletin bekası” için tehdit olarak görüldüğüne dikkat çekti.
 
Açıklamada, “İki yıla yakın bir süredir AKP, Kürt meselesi çerçevesindeki hak ve özgürlüklerle ilgili tek bir kelâm etmedi. Bunun yerine operasyonlarla ve ölü sayılarıyla övünen bir siyasi dile yaslandı” denildi.
 
'Ölü sayısıyla övündüler'
 
AKP’nin Güney Kürdistan’a yönelik aşağılayıcı söylem ve politikaları işaret eden ittifak, Efrîn’e yönelik işgal saldırılarında da “ölü sayısı ile övünen” siyasi bir dil ön plana çıkarıldığını belirtti.
 
Açıklamada, “AKP’nin günümüzdeki söylemleri ve açıkladığı seçim beyannamesi, sürdürülen tehlikeli siyasetin devam edeceğini gösteriyor” diye eklendi.
 
'Tayyip Erdoğan'a oy vermeyin'
 
Kürdistani Seçim İttifakı, “Bu nedenle halkımızı, varlığının inkarı ve asimile edilmesi üzerine inşa edilen resmi politikanın sürdürücüsü haline gelen Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy vermemeye çağırıyoruz” dedi.
 
Demirtaş dışındaki diğer adaylara da oy verilmemesini isteyen ittifak, “Bu tutumumuz, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, Kürtlerin elini güçlendirecek, Kürtlerin kilit rolü oynamalarını sağlayacak bir misyona da zemin hazırlayacaktır” diye belirtti.
 
Demirtaş’ı destekleme kararı alan ittifak şöyle noktaladı: “Mevcut adaylar içinde kendi Kürt kimliğine sahip çıkmasını da dikkate alarak Selahattin Demirtaş’a Cumhurbaşkanlığı seçiminde oylarımızı vereceğiz. 24 Haziran Milletvekilliği seçimlerinde ise, üye ve taraftarlarımızın milli hassasiyetleri göz önünde bulundurarak, Kürt, Kürdistani bilinçle oylarını kullanacaklarına inanıyoruz. Bu anlayışla milletvekilliği seçiminde üye ve taraftarlarımızı özgür bırakıyoruz.”