HDP'nin seçim çalışmaları miting havasında geçiyor

  • 08:17 13 Haziran 2018
  • Siyaset
HABER MERKEZİ- HDP milletvekili adaylarının katılımıyla Diyarbakır'da seçim bürosu açılışı adeta mitinge dönüşürken, Kumçatı'da ise seçim şöleninde yüzlerce kişi halaya durdu. İstanbul'da da adaylar gece geç saatlere kadar seçim çalışması yürüttü. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), seçim çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Dün Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinin Gaziler semtinde bulunan Musa Anter Kavşağı'nda HDP, seçim bürosu açtı. Açılışa, HDP Diyarbakır milletvekili adayları Hişyar Özsoy, Saliha Aydeniz, Remziye Tosun, Abdurrahim Durmuş, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, DBP ve HDP il eşbaşkanları ve yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Seçim bürosunda "Baharı da barışı da kadınlar getirecek", "Jin xwezaye dest nede xwezayê", ve "Jin jiyan azadî" pankartları asıldı. Seçim bürosu açılışı adeta miting havasında gerçekleşti. 
 
'Özgür bir yaşam için HDP'
 
Açılışta kısa bir konuşma yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Remziye Tosun, AKP iktidarının 16 yıldır evleri, mahalleleri talan ederek, Kürtleri yok etmek istediğini söyledi. Remziye, "Ama biz Kürtler bitmedik. Varız ve bu akşam buradayız. 24 Haziran'da Cizre'de, Sur'da, Nusaybin'de sandıklara sahip çıkacağız. 24 Haziran'ın cevabı Taybet Ana, Mehmet Tunç, Ekin Wan ve Cemilelerdir. Toprağımız, çocuklarımız, kadınlar, özgür bir yaşam için bizler HDP diyoruz" diye belirtti. 
 
Konuşmaların ardından seçim bürosunun kurdelesi Barış Anneleri tarafından kesilerek açılış gerçekleştirildi. Açılış sonrası sanatçı Mesut Geveri ve Azad Bedran'ın şarkıları eşliğinde "Bê serok jiyan nabe", "Jin jiyan azadî", "Bijî serok Apo" ve " Siyasi tutsaklar onurumuzdur" sloganları attı. 
 
Açılış, halaylar ve zılgıtlar eşliğinde sona erdi. 
 
Kumçatı'da seçim şöleni
 
Şırnak'ta ise Kumçatı beldesinde, HDP, seçim şöleni düzenledi. şölene, HDP Şırnak milletvekili adayları Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz, Kumçatı Belediye Eşbaşkanı Berivan Özlem Kutlu, İl ve ilçe örgütleri katıldı. "Oylar namustur, namus satılmaz", "Direne, direne kazanacağız" sloganlarının atıldığı şölen, kadınların yöresel kıyafetleriyle renklendi. HDP belde örgütü önünde yapılan şölen, yüzlerce kişinin halaylar çekmesiyle başladı. 
 
'Botan halkı kirli politikalara cevap verecek'
 
Şölende kısa bir konuşma yapan Kumçatı Belediye Eşbaşkanı Berivan Özlem Kutlu, AKP hükümetinin Kürt halkı üzerinde yıllardır yürütmüş olduğu politikalara değinerek, "Tutuklamayla, öldürmeyle, katliamlarla bütün gücünü kullanarak yok etmeye çalıştı. Ama halkımız bütün bu çabalarını boşa çıkarttı.  8 Mart'tan bugüne kadar halkın sergilediği duruş, bütün bu politikalara karşı bir cevaptır. Tutukladın, öldürdün, bodrumlarda yaktın ama biz asla geri adım atmadık. Botan halkı 24 Haziran'da hükümetin Kürt halkına reva gördüğü bütün kirli politikalara cevap verecek" dedi. 
 
İstanbul 
 
İstanbul’da da HDP’nin çalışmaları hız kesmeden devam etti.  Pazar günü Bakırköy’de gerçekleşecek mitinge dikkat çekmek için çalışmalar yapılırken, HDP’nin İstanbul milletvekili adayları ziyaret ettikleri heryerde halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı. 
 
HDP milletvekili adayı Gülfiraz Sağlık,   Silivri Uğur Mumcu Meydanı’ndaki seçim standını ziyaret etti. Ardından Yeni Mahalle'de HDP'li kadınlarla beraber mahalle çalışmalarına katıldı. HDP milletvekili adayı Muazzez Töre ise, Avcılar’ın Ambarlı Mahallesi’nde esnafla biraraya geldi. Esnafın sorunlarını dinledi, HDP’nin çözüm önerilerini anlattı. 
 
Tuzla Aydınlı’da da seçim çalışmaları gerçekleşti. Aydınlı Salı Pazarı’nda HDP stantları halkın yoğun ilgisi ile karşılaşırken, milletvekili adayları Sultan Karasu ve  Recep Yılmaz stantları siyaset etti, bildiri dağıttı. 
 
Ümrani’ye ilçesinde de milletvekili adayları Ertan Hatimoğlu ve Alya Akkuş, Ihlamurkuyu Mahallesi'nde esnaf ziyareti yaptı. Ayrıca Kanarya Mahallesi’nde HDP Kadın Bürosu açıldı. Açılışa kadın milletvekili adayları katılırken, açılış sonrası halaylar çekildi. 
 
Onur Hamzaoğlu için tiyatro 
 
Öte yandan dün akşam Türk Tabipleri Birliği öncülüğünde Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun tutukluluk haline  dikkat çekmek için okuma tiyatrosu gerçekleştirildi. Tiyatroya HDP milletvekili adayları Oya Ersoy ve Ahmet Şık da katıldı. 
 
Tiyatro sonrası Jinnews’e konuşan Oya Ersoy, HDP’nin kadın adaylarının seçilebilecek yerlerden olduğuna dikkat çekerek, “Eğer HDP barajı geçemezse HDP’li kadınlar yerine 36 erkek milletvekili olarak meclise girecek. Bunu durdurmanın yolu kadın dayanışmasından geçiyor. Bu nedenle bir kez daha kadın seferberliği başlatıyoruz” dedi. 
 
‘Ketilınızı alın gelin’ 
 
AKP’nin “HDP’yi sandığa gömün”  söylemlerini de hatırlatan Oya, “AKP desteğini arttrımak ve HDP barajı geçmesin diye uğraşıyorlar. Bu nedenle HDP ve Selahattin Demirtaş’a saldırı yapmayı tercih ediyor. Demirtaş o iddialara yanıt dahi geliyor. İçerde miting yaptık. Selahattin Başkan’ın bir mesajı oldu. Perşembe akşamı evde, sokakta, parklarda olan herkese bir çağrı yapıyoruz. Ketilden bir mesaj paylaşacağız. Kendi mesajlarımızı da onlara iletelim. Bir çay Selo’dan bir çay Oya’dan” diye konuştu.