Pervin Buldan: Büyük zaferin altına hep birlikte imza atacağız

  • 15:14 12 Haziran 2018
  • Siyaset
ANTEP - Seçim çalışmaları kapsamında Antep halkı ile buluşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "24 Haziran'da büyük zaferin altına halklarımızla beraber imza atacağız. Antep kararını verdi. 24 Haziran tarihinde AKP'ye büyük bir ders verip onu sandığa gömecek" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçim çalışmaları kapsamında Antep'te halkla buluştu. Merkez Şehitkamil ilçesine bağlı Gazikent Mahallesi'nde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şehitkamil İlçe Örgütü binası önünde yapılan buluşmaya yüzlerce kişi katıldı. Seçim şarkıları eşliğinde halay çeken kitle, coşkulu anlar yaşadı. Kadınlar yöresel kıyafetleri, kucaklarında çocuklarıyla alana gelip renkli görüntüler oluşturdu. Halk buluşmasının düzenlediği alana HDP bayrakları ve Selahattin Demirtaş posterleri asıldı. Pervin'i şehir girişinde yüzlerle kişi ile birlikte HDP Antep milletvekili adayları karşıladı.
 
Halk buluşmasının yapılacağı alanda bulunan evlerde kadınlar Pervin'i zafer işaretleriyle selamlarken, sık sık "Seloya özgürlük", "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları attı. Milletvekili adaylarının tanıtımının ardından Pervin kitleye seslendi. 
 
'Antep iktidarı sandığa gömecek'
 
Ramazan ayının barışa ve kardeşliğe vesile olmasını temenni ederek sözlerine başlayan Pervin, gerçekleşecek olan 24 Haziran seçimlerinde ezilen ve ötekileştirilen Türkiye halklarının umudu olan HDP'nin büyük bir zafer kazanmasını umut ettiğini söyledi. Başarı ve zaferin halkların başarı ve zaferi olacağını belirten Pervin, "24 Haziranda büyük zaferin altına halklarımızla beraber imza atacağız. Antep kararını verdi. 24 Haziran tarihinde AKP'ye büyük bir ders verip onu sandığa gömecek. Çünkü biliyoruz ki burada yaşayan vatandaşlarımız AKP'nin 16 yıllık iktidarlık döneminde her türlü şiddete baskıya maruz kaldı" dedi.
 
'Beybahçe katliamından sonra ülkede katliamların ardı kesilmedi'
 
20 Ağustos 2016 tarihinde Antep'in Şahinbey ilçesinde bulunan Beybahçe mahallesinde Kürt bir ailenin düğününe yönelik yapılan canlı bomba saldırısını hatırlatan Pervin,  olayda hayatını kaybedenleri asla unutmayacaklarını vurgulayarak yaşamını yitirenleri andı. Beybahçe katliamıyla beraber ülkede katliamların arda arda yaşandığını ifade eden Pervin, şöyle devam etti: "Hangi kente gidersek gidelim her yerde bir katliam yaşanmış. Antep özellikle IŞİD çetelerinin örgütlendiği bir kenttir. IŞİD'in burada örgütlenmesine göz yumanlar bu katliamlardan bire bir sorumludur. İstenseydi bu katliamlar önlenebilirdi. Bütün bu katliamın arkasında ki karanlık güçler hükümetin bilgisi dâhilinde yapıldı."
 
'AKP çöplüğe gidecek'
 
Kobanê düşmediği için AKP'nin planlarının suya düştüğünü sözlerine ekleyen Pervin, Kobani'nin düşmesine de Kürt halkının izin vermediğini, AKP'yi düşürecek olanın da yine Kürt halkı olacağını belirtti. Kürt halkını inkar eden ve tanımayan iktidarı Kürt halkının da tanımayacağını dile getiren Pervin, şunları belirtti: "Bu anlayışı 24 Haziran'da sandığa gömeceğiz. Çünkü Kürt halkını inkar eden bir anlayış asla ve asla siyaset arenasında kendi geleceğini kuramaz. AKP geçmişte olduğu gibi Kürtleri inkar eden zihniyetler gibi nasıl çöplüğe gittiyse AKP hükümeti de çöplüğe gidecektir."
 
'Bir Kürt'ü idam etmek Recep Beyin boyunu aşar'
 
HDP'lilerin tutuklama ve ölümlerle korkutulmaya çalışıldığını ifade eden Pervin, bunun kendileri açısından hiç bir şey ifade etmediğini dile getirdi. HDP'lilerin tutuklandıkça gözaltına alındıkça çoğaldığını söyleyen Pervin, "Selahattin Demirtaş'ı rehin olarak tutuyorlar. Burada gördük ki her bir arkadaşımız bir Demirtaş'tır. Onlar Selahattin Demirtaş'ın cesaretinden ve siyasetinden korkuyorlar. Bugün idam meselesini gündeme getiriyor. Erdoğan 'Demirtaş için parlamentondan idam kararı çıkarsa ben bunu onaylarım' diyor. Recep Bey'e şunu diyorum; Demirtaş'ı veya başka bir Kürt'ü idam etmek senin boyunu da çapını da aşar" dedi.  
 
Halka oy verirken yaşanan katliamları acıları unutmamalarını isteyen Pervin, 24 Haziran'da büyük bir zaferle sandıktan çıkacaklarını belirtti. 
 
Pervin, konuşmasının ardından halkı selamlayıp Hatay'daki programa katılmak üzere kentten ayrıldı.