HDP'nin Çukurova'daki seçim çalışmaları gün boyu sürdü

  • 09:44 12 Haziran 2018
  • Siyaset

 

ADANA / MERSİN - HDP, Adana'daki seçim çalışmalarına, sandık güvenliğine ilişkin verilen eğitimlerle devam etti. Mersin'de ise HDP milletvekili adaylarının katılımı ile Akdeniz ilçesinde binlerin katılımıyla seçim bürosu açılışı yapıldı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Gündüz başlayan seçim çalışmaları gece geç saatlere kadar sürüyor. Adana'da dün sndık güvenliğine ilişkin Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde eğitim verildi. Eğitime HDP Adana Milletvekili Adayı Tülay Hatimoğulları ile çok sayıda yurttaş katıldı. Burada konuşan Tülay, en önemli görevin sandık görevlilerine düştüğünü söyledi. 
 
'Hesabı o gün soralım'
 
Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi'nde ise HDP Adana milletvekili adaylarından Beritan Önen, Edip Çaçan, Kemal Peköz ve HDP'li heyetler beraber halkla bir araya geldi. Burada konuşan HDP MYK üyesi İlknur Birol,  "AKP'nin ayaklarını dolayan ve hayallerini, planlarını bozan tek siyasi parti HDP'dir. 24 Haziran o kadar önemli bir sandık günüdür. Gereken hesabı o gün soralım" diye konuştu.
 
Seyhan ilçesine bağı Küçükdikili ve Dağlıoğlu mahallelerinde halkla iftarda bir araya gelindi. HDP milletvekili adayları Tülay Hatimoğulları ve Songül Aydın, Yüreğir'de tekstil atölyesini ziyaret etti. Yüzlerce işçi,  milletvekili adaylarını büyük bir coşkuyla karşıladı. Ziyaret sırasında işçilere hitap eden Tülay, OHAL'i işçinin grevlerini yasaklamak için kullandığını açıkça duyuran iktidara karşı emeğin sesi olacaklarını söyledi. Coşkunun yüksek olduğu atölyede  "Bizler HDP bizler meclise", "Selo başkan", "Biji HDP" diye sloganlar atıldı. 
 
Mersin'de binler seçim bürosu açılışında buluştu
 
Mersin'de ise HDP'li adayların katılımı ile Akdeniz ilçesinde seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi. 7'den 70'e binlerce kişinin katıldığı açılışta milletvekili adayları, kadınların zılgıt ve sloganları ile karşılandı. Kadınların giydikleri yöresel kıyafetlerin yanı sıra başlarına taktıkları ve ellerinde taşıdıkları kesk o sor zer flamalar renkli görüntüler oluştururken,  atılan havai fişekler alanı aydınlattı. Alanda sık sık "Bıji serok Apo", "Bizler HDP bizler meclise", " Jin jiyan azadi", "Şehit namırın" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. 
 
Büro açılışı, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Açılıştan sonra kısa bir konuşma yapan HDP Mersin milletvekili adaylarından Elif Aslan, tüm baskı ve yıldırmalara karşı özgürlük mücadelesi için alanlarda olmaya devam ettiklerini kaydetti. 
 
Açılış,  binlerce kişinin müzik eşliğinde çektiği halaylar ile sona erdi.