İhraç edilen kadınlar: Oyumuz umuda, demokrasiye ve geleceğe

  • 09:10 12 Haziran 2018
  • Siyaset

 

MARDİN - AKP iktidarında ihraç ve baskı politikalarına maruz kalan KESK'li kadınlar, "Bu seçimde oylarımız umudun, demokrasinin ve geleceğin partisine" dedi. 
 
24 Haziran seçimlerine az bir süre kala Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 6 milletvekilli adayının bulunduğu Mardin'de seçim heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. Son iki yılda Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen kadınlar, umut vaat eden partiye oy vereceklerini belirtti. 
 
‘Emek bu kadar ayaklar altına alınmadı’
 
Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı iken muhalif kimliğinden dolayı ihraç edildiğini belirten Aslıhan Sezer, "Aslında birçok insan erken seçime hazırlıksız olduğumuzu düşünüyor olabilir. Ancak biz her türlü seçime hazırız. Emekçi olarak barışı simgeleyen, umudu besleyen bir siyasi partinin arkasında olacağız. Biz emekçi ve kadınlar olarak saz çalan bir Cumhurbaşkanı istiyoruz. Ben Eğitim Sen yöneticisiydim. Sırf bu nedenden dolayı işimden ihraç edildim. Mesleğimden oldum. Bu bile tek başına iktidarın değişmesi için yeterli bir sebep. Ama bunun yanında kadın ve emekçi olmamızın etkisi de var. Kadınlar bir kere hiçbir iktidar döneminde bu kadar aşağılanmamıştı, hiçbir iktidar döneminde emekçiler bu kadar aşağılanmadı. Emek bu kadar ayaklar altına alınmamıştı" diye konuştu. 
 
'Mücadele etmeye devam edeceğiz'
 
İhraç edilen Eğitim Sen üyesi Özlem Üçler Oğuz ise, bir kadın ve anne olarak çocuklarının geleceği için HDP'ye oy vereceğini vurguladı. HDP'nin bu süreçte hukuksuz uygulamalara karşı yanlarında olduğunu ifade eden Özlem, "Muhalif olmamızdan kaynaklı ihraç edildiğimizi biliyoruz. Muhalif dediğimiz de ‘tek adam’ sistemine karşı durmak. Sözde demokrasiye karşı özde demokrasi için mücadele eden insanlardık. O yüzden bir muhalif kimliğimiz vardı. Bundan dolayı ihraç edildik" dedi. 
 
'Çocuklarıma iyi bir gelecek sunmak için çalışacağım'
 
Özlem, oyların çalınmaması için de çalışacaklarını ifade ederek, şöyle dedi: "Çocuğumu da alıp kapı kapı dolaşacağım gerekirse. Sonrasında tabi umutluyum HDP Meclis’e girecek. Olmaması gibi bir ihtimal olursa da biz muhalif kimliğimizle kadının, demokrasinin, işçinin ve emekçinin yanında var olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Partimiz çocuklar, gençler ve kadınlar ile güzel. Biz birlikte güzeliz birlikte güçlüyüz. Bizle değişir senle değişir" ifadelerini kullandı.