Çocuklarda eklem ağrılarına dikkat: Erken teşhis ve tedavi önemli

  • 09:02 6 Temmuz 2018
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Çocukluk romatizmasının ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Betül Sözeri, zamanında tedavi edilmezse ömür boyu sürecek eklem bozukluğuna yol açabileceği uyarısında bulundu.  
 
Eklem ve iç organ iltihabıyla seyreden romatizmal hastalıklar, sadece yetişkinleri değil çocukları da etkiliyor. Çocukluk döneminde başlayan romatolojik hastalıklar, erken dönemde ve yeterince iyi tedavi edilmezse ömür boyu sürecek eklem bozukluğuna ve şekil değişikliğine yol açabiliyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi, Pediyatrik Romatoloji Öğretim Üyesi ve Çocuk Romatoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Betül Sözeri, hastalık hakkında önemli bilgiler verdi.
 
Çocukluk romatizmasının (jüvenil idiopatik artrit), çocukların eklemlerinde sertlik, tutukluk, ağrı ve şişliğe neden olan kronik bir hastalık olduğunu belirten Betül Sözeri, şöyle dedi: "Çocukluk romatizması her çocukta farklı yakınmalara yol açar. Her çocukta yakınmalar hafiften ağıra doğru değişkenlik gösterir ve farklı sayıda eklem tutulumu olur. Çocukluk döneminde başlayan romatolojik hastalıklar erken dönemde ve yeterince iyi tedavi edilmezse ömür boyu sürecek eklem bozukluğuna ve şekil değişikliğine yol açabilir. Erken ve iyi tedavi edilen hastaların bile yaklaşık olarak üçte birinde erişkin dönemde de hastalık belirtilerini gösterebilmektedir."
 
Kontrol altına alınmazsa büyümeyi durdurabilir
 
Çocukluk çağı romatizmal hastalıklarının teşhis, tedavi ve izleminin çocuk romatoloji uzmanlarınca yapılması gerektiğini vurgulayan Betül, hastalığın kontrol altına alınmaması halinde neden olabileceği olumsuz etkileri şöyle özetledi: "Çocuğun büyümesini olumsuz etkileyebilir ve aktif dönemde tedavi edilmez ise büyümeyi durdurabilir. Ateş, vücutta kızarıklık, döküntü, tükürük bezlerinde ve lenf bezlerinde şişlik yapabilir. Göz iltihabına neden olabilir. Kalp ve akciğer zarında iltihaplanmaya neden olur. Bazı çocuklarda kalıcı eklem değişiklikleri ve fonksiyon kaybına neden olur. Kemik erimesi ve anemiye neden olabilir. Romatizmalı eklemlere yakın olan kemiklerdeki büyüme hızını etkileyerek bacaklarda uzunluk farklılığına sebep olur."