İleri evre meme kanseri hastaları için psikolojik destek

  • 09:02 5 Temmuz 2018
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Metastatik meme kanseri hastaları için hayata geçirilen bir kampanya ile kadınlara psikolojik destek veriliyor. 
 
Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD), Europa Donna Hasta Derneği ve Pfizer Onkoloji tarafından hayata geçirilen “Metastatik Meme Kanseri (mMK) Farkındalık ve Hasta Psikolojik Destek Projesi” ile hastalar uzman psikologlardan ücretsiz olarak yardım alabilecek. Meme kanserinin ileri evresinde kadınların faydalanabileceği bu çalışma, pilot olarak İstanbul'da uygulamaya konuldu. 
 
Tedavilerle gelişme kaydediliyor
 
Meme kanserinin kadınlarda en fazla görülen kanser türü olduğunu belirten TTOD Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, tıbbi onkoloji kliniklerindeki toplam kanser hastalarının yaklaşık yüzde 20-25'ini meme kanseri hastalarının oluşturduğunu kaydetti. Her yıl yaklaşık 100 bin kişiden 40’nın meme kanseri tanısı aldığını belirten Mahmut Gümüş, "Neyse ki bunların ancak yüzde 10-15'i başlangıçta metastatik olarak başvuruyor. İnsanların bu konudaki farkındalıklarının artması ve tarama yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte hastalarımızın yüzde 85'i erken evrede tanı alabiliyor. Yalnızca yüzde 15'lik kısmı metastatik evrede geliyor. Bu oran, benim mesleki hayatıma başladığım 15-20 yıl öncesinde yüzde 30-40'lar civarındaydı. Bu güzel bir gelişme. Metastatik meme kanseri dediğimizde, kronik bir hastalıktan bahsediyoruz. Tedavilerle bu hastalığın ilerlemesini, vücudun başka yerlerine zarar vermesini geciktirebilir, belli bir süreliğine önleyebiliriz ama hastalığın tamamen yok olması daha zor bir olasılık. Ancak tedavilerle bunu, birlikte yaşanabilir bir hastalık haline getirebiliriz" dedi. 
 
İletişim bilgileri
 
Uzman bir psikologdan randevu almak için hastaların"0530 969 39 33" numaralı Psikolojik Destek Randevu Hattı'nı araması yeterli olacak. Hastaların psikolog ile yapacağı ilk görüşme sonrasında ihtiyaçları doğrultusunda beş seansa kadar ücretsiz görüşme imkânı sağlanacak.