'Kadın hastaya kadın sağlıkçı' uygulamasına tepki: Tıp etiğinde cinsiyet ayrımı yoktur

  • 09:02 4 Haziran 2018
  • Sağlık
ANKARA - AKP iktidarının "pembe otobüs", "pembe taksi" gibi cinsiyetçi uygulamalarının ardından gündemleştirdiği  "kadın hastalara kadın sağlıkçı" uygulamaya itiraz edeceklerini belirten SES Kadın Sekreteri Selma Atabey,  “Tıp etiğinde cinsiyet ayrımı yoktur. Önce kadının nitelikli sağlık hizmetine erişmesini sağlayın” dedi. 
 
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, kadın hastalara kadın sağlık personelinin hizmet vermesine ilişkin çalışmalarının sürdüğünü “müjde” olarak duyurdu. Özellikle kadın doğum kliniklerinden talep olduğunu iddia eden Eyüp, “Bayan istiyorsa, elimizde imkânlar varsa bunu organize edeceğiz. Sonuçta bu tercihtir. ‘Teknisyenim bayan olsun, kadın doğum doktorum bayan olsun’ diyorsa onlara da bu imkânı sunmamız lazım” dedi. 
 
‘Uygulama yerinde değil’
 
“Kadın hastaya kadın sağlıkçı” uygulamasına yönelik bir çalışma yürütüldüğü hatta son aşamasına gelindiğini ancak bunu açıklama ile birlikte öğrendiklerini belirten Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kadın Sekreteri Selma Atabey, bu uygulamanın AKP’nin 16 yıllık iktidarı döneminde her alanda gerçekleştirmek istediği kadın politikalarının sağlık alanına da nüfus ettirilmeyi amaçladığını kaydetti. 
 
‘Tıpta ayrım yoktur’ 
 
AKP iktidarı döneminde Van’da "pembe otobüs" , bazı illerde "pembe taksiler" ile İstanbul’da açılan "Kadın AVM" uygulamalarını hatırlatan Selma, bu uygulamalar ile kadını ayrıştıran ve ötekileştiren bir anlayışın olduğunun altını çizdi.  “Tıp etiğinde cinsiyet ayrımı” diye vurgulayan Selma, aynı şekilde dil, din, ırk, mezhep ayrımı olmadığının da altını çizdi. Zaten kadın ya da erkek hastaların talepleri doğrultusunda doktor seçme hakkı olduğunu, özel bir yasaya ihtiyaç olmadığını dile getiren Selma, müsteşarın açıklamasının da politik olduğuna dikkat çekti. 
 
‘Önce nitelikli sağlık hizmeti verilsin’ 
 
Sağlık alanında cinsiyetçi politikalara karşı mücadele edeceklerinin altını çizen Selma, “Bu politikaya karşı bizler de kadın bedenini, kadın kimliğini koruyan bir yerden itirazlarımızı dile getireceğiz” diye konuştu.  16 yıldır sağlık sistemini yıkıma götürüldüğünü, kadın hastaların nitelikli hizmet alamadığını ifade eden Selma, “Sağlık Bakanlığı, kadın hastaların sağlık hizmetine ulaşabilmesi noktasında katkı sunmak istiyorsa öncelikle sağlık hizmetlerinin ulaşılabilir ve nitelikli olması gerekiyor. Bu noktadan hareketle de teşhis, tedavi yöntemlerini geliştirmesi gerekiyor” dedi.
 
‘Takipçisi olacağız’
 
SES olarak ücretsiz, eşit, nitelikli ve ana dilde sağlık hakkı için mücadele ettiklerini vurgulayan Selma, “20 yılı aşkın süredir bu ilkeler doğrultusunda mücadelemizi sürdürüyoruz. AKP hükümetinin cinsler arasındaki bu ayrımına, muhafazakâr yapı üzerinden yürütmeye çalıştığı bu politikalara karşı tabi ki söyleyecek sözümüz var. Bakanlığın diğer çalışmalarında olduğu gibi bu cinsiyetçi uygulamanın da takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.