SES: Kamu görevlilieri AKP'nin seçim çalışmalarına zorlanıyor

  • 13:26 25 Mayıs 2018
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın tüm kurumsal olanaklarının AKP lehine seçim propagandası aracına dönüştürdüğünü belirten SES, kamu görevlilerinin iktidarın seçim çalışmalarına katılmaya zorlandığını ifade etti.  
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)Van ve Diyarbakır şubeleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı çalışan memurların görevleri dışında farklı işlerde çalıştırılmasına ilişkin şube binalarında eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenledi. SES Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasını SES Eşbaşkanı Gönül Adıbelli okudu. Gönül, sosyal hizmet alanlarının iktidarların ideolojilerinden ve oy hesaplarından bağımsız olarak planlanması gereken bir alan olduğunu söyledi.  AKP’nin sosyal hizmetleri kendi ideolojik bakışı ve kendi çıkarları için şekillendirdiğini söyleyen Gönül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın tüm kurumsal olanaklarının AKP lehine bir seçim propagandası aracına dönüştürüldüğünü belirtti.
 
‘Hizmet alanlar seçmen olarak görülüyor'
 
Gönül, kurum çalışanlarının parti için çalışmaya zorlandığını söyleyerek “Hizmet alanlar hak sahibi olmaktan çıkartılarak ‘seçmen’ olarak görülmekte ve hizmetlerin oya çevrilme hesabı yapılmaktadır. Görülen odur ki; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için önemli olan sosyal hizmete ihtiyaç duyan kesimler değil, muhtaç kesimlere yapılan yardımların kendilerine oy olarak dönmesi hesabıdır” ifadelerini kullandı. 
 
Genelge gönderildi
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 81 il müdürlüğüne bir ay boyunca, bakanlığın yardım verdiği kişileri ziyaret etme talimatı verdiğini söyleyen Gönül, il müdürlüklerine gönderilen genelgede, “Ramazan ayı dolayısıyla "Koruyucu aileler, evde bakım hizmeti alanlar, sosyal ve ekonomik destek hizmeti alanlar, kadın hizmetleri kuruluşlarından destek almış olanlar ile hizmet alanımızda bulunan kırılgan nüfusun yaşadığı mahalle ve semtlerde bulunan hanelere bir erkek ve bir kadından oluşan ekiplerce hane ziyaretleri yapılacaktır" denildiğini aktardı. 
 
'Sorumlu bakandır'
 
Bakanlığın internet sisteminde “Hane Ziyaret” adı altında modül açıldığını belirten Gönül, şöyle devam etti: “Bakanlık çalışanlarının “zorunlu ev ziyaretleri” sebebiyle ellerinde bulunan vakalarla ilgilenememelerinden ötürü yaşanacak her türlü mağduriyetin bütün sorumlusu, bu talimatı veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’dır, Sosyal devletlerin yurttaşlarına yöenlik yaptığı her çalışma, o devletin zorunlu çalışmasıdır. Hizmet alanlara seçmen olarak yaklaşılamaz, oy hesabı güdülemez, seçmen açık ya da örtülü bir şekilde tehdit edilemez; bakanlık personeli bu amaçla çalışmaya yönlendirilemez.”
 
‘Suç duyurusunda bulunacağız’
 
Türkiye'de her 8 kişiden 1’inin sosyal yardım aldığına dikkat çeken Gönül, AKP iktidarının uyguladığı politikalarla yoksulluk oranının her geçen gün arttığını söyledi. “AKP iktidarı yoksulluğu ortadan kaldırmak yerine, yoksulluğu kendi çıkarı için oy deposu olarak görmektedir” diyen Gönül, bakanlık yetkililerinin  söz konusu talimatla suç işlediğini belirterek, durumun takipçisi olacaklarını ve suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şube binasında düzenlenen basın toplantısına, sendika üyeleri katıldı. Açıklamayı okuyan SES Van Şubesi Eşbaşkanı Fatma Arslan, sözlerine "Sosyal hizmetler lütuf, sosyal yardım alanlar oy deposu değildir" diyerek başladı. 
 
'Sosyal hizmetler AKP'nin ring aracına dönüştürüldü'
 
Kadın, çocuk, engelli ve yaşlılar başta olmak üzere sosyal hizmetlere ihtiyaç duyan kesimlere ayrımsız şekilde ücretsiz, eşit, nitelikli, kamusal ve anadilinde hizmet sağlanması gerektiğini belirten Fatma da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın tüm kurumsal olanakları ve hizmet zorunluluklarını AKP lehine seçim propagandası aracına dönüştürdüğünü söyledi. Bakanlık yetkililerinin verdikleri bu talimatla ile suç işlediğini vurgulayan Fatma da, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.