'Uyuyan Güzeller' kitabı raflardaki yerini aldı

  • 19:59 5 Temmuz 2018
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Erkek egemen sistemin kadınlara yönelik tahakkümü ile zihniyet dünyasını eleştiren "Uyuyan Güzeller" kitabı raflardaki yerini aldı.  
 
Korku - gerilim edebiyatının usta kalemlerinden Stephen King'in oğlu Owen King'in yazdığı son kitabı "Uyuyan Güzeller" yayımlandı. Altın Kitap etiketiyle raflarda yerini alan kitap, erkek egemen topluma karşı bir eleştiri niteliği taşıyor.
 
Roman, Yunan tragedyalarını andıran epik bir destan olarak lanse ediliyor.
 
Romanın tanıtım bülteninde şöyle deniliyor: 
 
"Kitapta, bir gün bütün kadınlar, uykuya daldığında vücutlarını saran bir tür kozanın içinde hapsolurlar ve bir daha uyanamazlar. Eğer uyandırılırlarsa veya bedenlerini saran o koza bir şekilde yırtılırsa diğerleri için ölümcül bir tehdit haline gelirler.
 
Uyudukları sırada başka bir yere gider kadınlar; daha güvenli ve adil bir yerdir burası, erkek şiddeti ve nefret değil, uyum ve dayanışma vardır. Kendilerine yeni bir hayat kurmaya başlarlar.
 
Yalnızca bir kadın bu uyku hastalığından etkilenmez. Her şeyin başlangıcı ve sonu olan gizemli bir kadın: Evie. O, incelenmesi gereken bir tıbbi anomali midir, yoksa öldürülmesi gereken bir iblis midir? Kadınların terk ettiği ve en ilkel dürtüleriyle baş başa kalan erkekler fikir ayrılığına düşerler. Eşlerinin ve kızlarının geri dönmesi için kimi Evie'yi öldürmek, kimi de onu kurtarmak ister. Gezegendeki bütün kadınların -ve erkeklerin- kaderi, bu birkaç gün içinde Dooling adlı küçük bir kasabada belli olacaktır."