Filmmor ve Uçan Süpürge'den Kültür Bakanlığı'na soru

  • 12:57 12 Haziran 2018
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Filmmor ve Uçan Süpürge, Kültür Bakanlığı'na bağlı Sinema Destekleme Komisyonu'nun her iki kurumun festivallerini desteklememe kararının nedenlerini sordu
 
Filmmor ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Sinema Destekleme Komisyonu'nun festivali desteklememe konusunda aldığı kararın nedenlerini sordu. Her iki festival de, komisyonun bu tavrını "uygunsuz" olarak nitelendirdi. 
 
Filmmor ve Uçan Süpürge'nin komisyona yönelttiği sorular şu şekilde: 
 
"*Sinema Genel Müdürlüğü Sinema Destekleme Komisyonu kimlerden oluşur? Kaç kadın, kaç erkek üyesi vardır, kaçı sinema sektöründendir, ne aralıklarla toplanır, kadınlar ve kadın filmleri festivalleri için genel uygunluk-uygunsuzluk kriterleri nelerdir?
 
*Filmmor ve Uçan Süpürge kadın filmleri festivalleri on yıllardır hangi kriterlerle uygun bulunmuştur? Festivallerin yönetmeliği, programı, içeriğinde hiçbir değişiklik söz konusu değil madem, Bakanlık, müdürlük, komisyon için bu yıl kriter değişikliği mi söz konusudur? Bu kriterler herhangi bir şekilde açık, yazılı, ulaşılabilir midir?
 
*Bildiğimiz kadarıyla, Türkiye'de Filmmor ve Uçan Süpürge dışında kadın filmleri festivali olmasa da sormak gerekir ki; Türkiye'de Kültür Bakanlığı'nın desteklediği, uygun bulduğu başka bir kadın filmleri festivali ya da kadınların-kadınlara dair herhangi bir kültür-sanat etkinliği var mıdır?
 
*Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğü'nün kadınların kültür-sanata katılımı, erişimine dair herhangi bir politikası, çalışması var mıdır?"