Türkiye’den bir cezaevi fotoğrafı: Aziz Nesin hikayesi değil

  • 09:10 13 Haziran 2018
  • Güncel
Evrim Kepenek 
 
İSTANBUL - Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutulan gazeteci ve ressam Zehra Doğan’a avukatları tarafından gönderilen 2 sanat kitabı verilmedi. Avukatlar, kararı Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkeme kitapları inceleyip karar vermek istedi ancak bu kez de kitaplar Zehra’nın ablasına teslim edildiği için gönderilmedi. Durumu “Aziz Nesin hikayesi” diye yorumlayan Zehra’nın avukatları, kitaplar olmadan da karar verilebileceğine dikkat çekiyor. 
 
Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutulan gazeteci ve ressam Zehra Doğan’a gönderilen 2 sanat kitabının başına gelenler, Aziz Nesin hikayelerini aratmıyor. Zehra’ya avukatları tarafından gönderilen 2 sanat kitabı cezaevine alınmayınca avukatları Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme kitapları istedi, inceleyip ara karar oluşturacaktı. Ancak bu sırada cezaevi idaresi, Zehra’ya, “Kitapları ya çöpe atacağız ya da ablana vereceğiz” deyince, kitaplar ablaya verildi. Kitaplar mahkemeye ulaşmayınca karar da verilemedi. Kitapların Zehra’ya ulaştırılması için aynı süreç yeniden işletilecek.  
 
İnfaz Savcılığı'da reddetti
 
Zehra’nın avukatlarından Alptekin Ocak, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nin Türkiye’deki diğer cezaevlerinin aksine keyfi bir uygulamaya geçtiğini söyledi. AYM’nin kararı ve Adalet Bakanlığı’nın kitaplara ilişkin yönetmeliğine göre her tutsağın 10 kitap alabilme hakkı olduğunu vurgulayan Alptekin,  aileler ve avukatlar tarafından gönderilen kitapların tutsaklara verilmediğini söyledi. Zehra’ya Yapı Kredi Yayınları’ndan iki sanat kitabı gönderdiklerini anlatan Alptekin, “Daha sonra bilgi edinme hakkı kapsamında başvuru yaptık ve Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Cezaevi Eğitim ve Disiplin Kurulu’nun kitapları vermediğini öğrendik.  Kitapların verilmeme gerekçesi de, ‘tutuklulardan sadece öğrenci olanlara okudukları bölümle ilgili kitaplar verilebilir’ yönündeki yönetmelik maddesi” ifadelerini kullandı. Alptekin, durumu İnfaz Savcılığı’na da ilettiklerini ancak başvurunun reddedildiğini söyledi.
 
AYM karar veremedi
 
Avukatlar bu kez de Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.  Mahkemenin, “Kitapları getirin inceleyelim” kararının ardından kitapların cezaevinden alınıp mahkemeye gönderilmesi için harekete geçildi. Bu kez de, cezaevi yönetiminin Zehra’ya “ Kitaplarını ya çöpe atacağız ya da ablana verdiğine dair belgeyi imzala” dayatmasında bulunması üzerine kitapların ablasına verildiği ortaya çıktı. Kitaplar, mahkemeye ulaşmadığı için ara karar da verilemedi. 
 
Mahkemenin kitaplar olmadan da karar verebileceğine dikkat çeken Alptekin,  kitapların ulaştırılması için aynı süreç yeniden işletileceğini söyledi.