Yiğitcan’ı katleden erkeğe ağırlaştırılmış müebbet

  • 15:32 12 Haziran 2018
  • Hukuk

 

İSTANBUL -  Fatih ilçesinde 10 yaşındaki oğlu Yiğitcan Türkoğlu'nu katleden Nezir Türkoğlu'na "kasten öldürmek" suçundan yargılanan Nezir Türkoğlu’na, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme ayrıca sanığa, alıkoyma ve kadına yönelik şiddetin de aralarında bulunduğu 4 ayrı suçtan 35 yıl 9 ay hapis cezası verdi. 
 
İstanbul'un Fatih ilçesinde 5 Kasım 2017'de 10 yaşındaki oğlu Yiğitcan Türkoğlu'nu katleden Nezir Türkoğlu'nun "kasten yakın akrabayı öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemi ile yargılandığı davanın üçüncü duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  Duruşmaya tutuklu sanık Nezir, avukatları ve Yiğitcan’ın ailesinin avukatları katıldı. Duruşmayı İstanbul Kadın Meclisleri de takip etti. 
 
Mahkeme heyeti Adli Tıp Kurumu’nun Nezir’e dair gönderdiği raporu açıkladı. Raporda sanığın, “Cezai sorumluluğu olduğu” belirtildi. Nezir’in avukatı raporda aleyhe olan hususları kabul etmediğini belirtti.  
 
Yiğitcan’ın ailesinin avukatı Esin Yeşilırmak, sanık Nezir’e hiçbir indirim uygulanmaması gerektiğini belirterek, “Yanlış beyanda bulundu. Ayrıca pişmanlık göstermedi. Hiçbir indirim uygulanmasın” dedi.  
 
Nezir’in avukatı 'takdir' indirimi istedi
 
 Savcı da mütalaasında,  Nezir hakkında, “yakın akrabayı kasten canavarca hisle öldürmek” suçunu işlediğini belirterek, alıkoyma, kadına yönelik şiddetin de içinde olduğu toplam 5 suçtan ceza istedi. 
 
Sanığın avukatı ise, “Mütalaanın ilk dört maddesindeki (Boşanmak isteyen eşi Neriman’ı alıkoymak, oğlu  Yiğitcan’ı alıkoymak, Yiğitcan’ı zehirlemek ve Neriman’a tokat atmak)   kısımlara katılmıyoruz. Bu konuda çelişkili tanık beyanları vardır. Bu suçlardan beraat istiyoruz. Sadece Yiğitcan’ın ölümüne dair olaylardan ceza alacağını düşünüyoruz. Takdir indirimi istiyoruz” dedi. 
 
71 yıl hapis cezası verildi
 
Aranın ardından kararını açıklayan heyet, 10 yaşındaki Yiğitcan’ı katleden Nezir Türkoğlu’na, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ayrıca mahkeme, Neriman’ı alıkoymak gibi farklı 4 suçun da işlendiğini belirterek Nezir’e toplam,  35 yıl 9 ay hapis cezası verdi. İyi hal indirimi yapılmadı. Nezir’e toplam 71 yıl 9 ay hapis cezası verilmiş oldu.
 
'Kadın davalarında da benzer cezalar verilmeli'
 
Duruşma çıkışında davanın avukatı Esin Yeşilırmak, adliye önünde açıklama yaptı. Maktul çocuk olduğu için bu kadar hızlı ve doğru bir karar alındığını belirten Esin, “Kadın davalarında da benzer cezaları bekliyoruz. Kadın davalarında heyetler indirim yapıyor. Çocukların haklarını koruyan heyetin kadınların da haklarını koruması gerektiğini düşünüyorum” dedi.