Funda’nın katil zanlısının yargılandığı davada yine karar çıkmadı

  • 18:44 15 Mayıs 2018
  • Hukuk
İZMİR- Çiğli’de Funda Gülmez’i katleden ve hakkında “müebbet hapis” cezası istenen Ümit Şentürk’ün duruşması bir kez daha ertelendi. 
 
İzmir’in Çiğli ilçesinde, 21 Mart 2017 tarihinde Funda Gülmez’i katleden Ümit Şentürk ve kendisine yardım eden Gözde Kekeç ile İbrahim Örgülü’nün yargılandığı davanın 13’üncü duruşması İzmir Karşıyaka Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, müdahil olarak katılırken Funda’nın annesi ve kız kardeşinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Duruşma, Ümit Şentürk’ün bulunduğu cezaevinden İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’ne sevk edildiği bu nedenle duruşmaya katılmadığı gerekçesiyle 16 Haziran’a ertelendi.
 
Savcı mütalaasında, katil zanlısı Ümit Şentürk’e yardım ettiği belirtilen Gözde Kekeç’in üzerine atılı “Suça iştirak etmek” suçundan beraatına karar verilmesini istedi. İddia makamı sanıklardan İbrahim Örgülü’nün ise “Suç delillerini gizleme” suçundan beraatına, “Suçluyu kayırma” suçundan da 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istemişti. Mütalaada ayrıca Ümit Şentürk hakkında, “Uyuşturucu ticareti yapma” suçlamasından beraat kararı verilmesini isterken, “Kasten öldürme” suçlamasından ise TCK 81/1 maddesi kapsamında müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. 
 
Beraat kararlarına itiraz eden Funda’nın avukatları, Ümit Şentürk’ün “Tasarlayarak öldürme” suçundan yargılanmasını, Gözde’nin ise azmettirici olarak ve tüm sanıkların en üst sınırdan cezalandırılmasını talep etmişti.