Kadın Meclisleri: Kadın Bakanlığı yoksa biz varız

  • 19:41 12 Temmuz 2018
  • Güncel

 

HABER MERKEZİ - Kadın Meclisleri, yeni sistemde kadınlara yer verilmediğini belirterek, "Kadın Bakanlığı kurulana kadar da mevcut bakanlığın takibinde olacağız. Bakanlık yoksa biz varız, kadınlar ve çocuklar için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. 
 
Kadın Meclisleri, seçimler ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı'nın birleştirilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Kadınların seçim sürecinde kendi lehine siyaset yapanlarla seçim çalışması yaptığının ve oylarına sahip çıktığının belirtildiği açıklamada, "24 Haziran erken ve baskın seçimlerindeki tüm engellemelere rağmen kadın milletvekilli sayısının 103'e yükselmesi ve kadın temsiliyetinin artması önemli; ancak tek başına yeterli değildir. Güçlü bir kadın politikası şarttır" diye belirtildi. 
 
'Çözüm çocuklar ve kadınlar için ayrı birer bakanlık'
 
Türkiye'nin artık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetildiğinin kaydedildiği açıklamada şu sözlere yer verildi: "Yeni sistem ise kadınlara yeni hiçbir şey vaat etmiyor. Seçimlerin hemen ardından Eylül ve Leyla'nın öldürülmesi, ardı ardına kadın cinayeti haberlerinin gelmesi,  kadın düşmanı açıklamaların gelmesi tesadüf değil. Tüm bunlar kadınlar ve çocuklar için nasıl bir toplum inşa etmek istediklerinin göstergesi. Her gün çocukların cansız bedenleri bulunuyor, kadın cinayetleri, şiddet, çocuk istismarı her geçen gün artıyor, genç kadınlara tek vaat edilen geleceksizlik oluyor. Kadınların ve çocukların sorunlarının dağ gibi arttığı bu süreçte en temel çözüm çocuklar ve kadınlar için ayrı birer bakanlıktır."
 
'Kadın düşmanı politikaların yine karşısında olacağız'
 
Yeni sistemin ilk işlerinden birisinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birleştirmek olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Artık bir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bile yok. Ama kadınlar; çocuklara ve kadınlara sahip çıkmak için ellerinden geleni yapmaya devam edecek.  Nasıl ki mücadelemizle çocukların istismarcısıyla evlendirilmesini önergesini yırtıp attıysak, kıyafet bahanesiyle saldıranlara karşı binlerce kadın meydanlara aktıysak; bundan sonra da istismarın üzerini örtmenize izin vermeyecek, kadın düşmanı politikalarınızın yine karşısında olacağız" diye kaydedildi.
 
'Kaçmanıza izin vermeyeceğiz'
 
Cinsel istismar yasalarıyla ilgili düzenlemelere dikkat çekilen açıklamada, "Meclis açıldığında ilk iş olarak cinsel istismar yasalarıyla ilgili düzenlemeleri meclise getireceğini söyleyenlere, biz de şimdiden söyleyelim; kadınlar ve çocukların korunması için mevcut yasalar uygulanmazken; idam, kimyasal hadım gibi insan haklarına aykırı, adaletten uzak yöntemlerle çözümden kaçmanıza izin vermeyeceğiz" diye belirtildi.
 
Açıklamada, kadın ve çocukların korunması için yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı: 
 
"*Kadınlar ve çocukların korunması için yapılması gerekenler açıktır; 
 
*Evrensel bütün haklarımız korunmalı. Çocuk Hakları Sözleşmesi, İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmalıdır.
 
*Failleri korumaya çalışan uygulamalara, cezasızlığa son verilmeli, indirim uygulanmamalıdır.
 
*Hadım, idam insan haklarına aykırıdır. Mevcut cezalar uygulanmazken, insan haklarına aykırı yöntemlere başvurmak sorunun üstünü örtecektir.
 
*Kadınlar ve çocuklar için iki ayrı bakanlık kurulmalıdır. Çocuk haklarını esas alan politika geliştirilmeli, çocuklar cinsiyeti dolayısıyla ayrıştırılmamalıdır."
 
'Ne gerekiyorsa yapacağız'
 
Sorunlara karşı somut ve hızla adım atabilecek Kadın Bakanlığı talebinden vazgeçilmeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, "Kadın Bakanlığı kurulana kadar da mevcut bakanlığın takibinde olacağız. Bakanlık yoksa biz varız, kadınlar ve çocuklar için ne gerekiyorsa yapacağız" ifadesi kullanıldı.
 
Açıklamada son olarak şöyle denildi: 
 
"Biz bu ülkenin yarısı olarak, farklı görüşlerden kadınlar nasıl yan yana gelip kadınların lehine siyaset üretip, mücadeleden vazgeçmiyorsak; toplumun yarısı da demokrasi için bir arada mücadele edecek. Bize düşense, kadınların yararına olan Kadın Bakanlığı'nın kurulması için ve  ülkede haklarımızın teminatı olan demokrasi, eşitlik ve özgürlük için tüm toplumla birlikte mücadele etmektir."