Soma kararına tepki: Bu dava Türkiye işçi sınıfının davasıdır

  • 15:05 11 Temmuz 2018
  • Güncel

 

ANKARA - KESK Ankara Şubeler Platformu, mahkemenin Soma Davası kararını protesto ederek, "Bu dava sadece yakınlarını kaybeden ailelerin değil, tüm emekçilerin, Türkiye işçi sınıfının taraf olduğu, takip ettiği bir davadır. Bir an önce failleri yargılanmalıdır" dedi. 
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Soma'da 301 madencinin can verdiği maden faciasıyla ilgili açıklanan mahkeme kararını protesto etmek amacıyla Madenci Anıtı önünde basın açıklaması düzenledi. "Soma'nın hesabı sorulacaktır" yönünde sloganların atıldığı açıklamada, KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Kahraman, platform adına basın açıklamasını yaptı.
 
'Kamuoyunun ve bizlerin beklediği bir sonuç değil'
 
Devrim, maden sahibi Can Gürkan'a 15 yıl hapis cezası ve şirketin eski patronu olan babası Alp Gürkan hakkında ise beraat kararının verilmesine ilişkin, "İlk edindiğimiz bilgiler şunu göstermiştir ki kamuoyunun ve bizlerin beklediği bir sonuç çıkmamıştır. Bu dava sadece yakınlarını kaybeden ailelerin değil, tüm emekçilerin, Türkiye işçi sınıfının taraf olduğu, takip ettiği bir davadır. Davanın sadece şirket yöneticileriyle sınırlı kalmayıp bu alanda politika geliştiren, uygulayan, hükümetin; ilgili bakanlık ve bürokrasisine de uzanması gerekir" dedi.
 
'Soma katliamı bir işçi katliamıdır'
 
Ardından kısa bir konuşma yapan KESK Maliye Sekreteri Elif Çuhadar ise, Soma faciasını "kaza" değil toplu katliam olarak gördüklerini söyledi. Elif, şöyle dedi: “Biz Soma katliamı ile köylerde işçi arayan dayı başlarını tanıdık. Biz soma katliamı ile ekmeksiz üretim yapmak için dayı başlarının nasıl köle pazarlarında tutulduğunu gördük. Soma katliamı bir işçi katliamıdır. Biz diyoruz ki madende ki özelleştirmedir bunun suçu. Bütün madenlerin devletleştirilmesi lazım. Bir an önce failleri yargılanmalıdır."