Halk kararını verdi: Bu zulmün son bulması için oyumuz HDP'ye

  • 18:19 13 Haziran 2018
  • Güncel
HABER MERKEZİ - 24 Haziran seçimleri için geri sayım başlarken, HDP'liler bugün de birçok kentte halk ile bir araya geldi.   
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP)  seçim çalışmalarını birçok kentte sürdürdü. Kadınların coşkusu ve ulusal kıyafetleri ile renk kattığı çalışmalarda, HDP'liler halkın olumlu tepkisi ile karşılaştı. 
 
Diyarbakır
 
Diyarbakır'da HDP'li adayların köy ve ilçe ziyaretleri bu günde devam etti. Halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan HDP Diyarbakır adayları, gittikleri her ilçe ve köyde halkın, "Siz buraya gelmeseydiniz de biz oyumuzu kime vereceğimizi biliyorduk. Bu zulmün son bulması için oyumuz HDP'ye" söylemi ile uğurlandı. 
 
HDP Diyarbakır milletvekillerinden Sibel Yiğitalp, Ziya Pir, HDP milletvekili adayları Ferda Fahrioğlu ile İmam Taşçıer, HDP il Eşbaşkanı Mehmet Çamçı tarafından STK'lar ziyaret edildi. Heyet Özgürlükçü Hukukçular Platformu, MED-DER, Ekoloji Derneği, Sur'un Yıkımına Hayır Platformu, Hevsel Koruma Platformu, Mezopotamya Vakfı ve Altı Nokta Körler Derneği ve Bedensel Engelliler Derneği'ne ziyarette bulundu. Ziyaret esnasında konuşan Ferda Fahrioğlu Akın, seçimin önemine dikkat çekerek, 25 Haziran'da elbirliğiyle yeni bir başlangıç yapacaklarını vurguladı. 
 
Sur
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Semra Güzel ve beraberindeki heyet seçim çalışmaları kapsamında Sur ilçe esnaflarını ziyaret etti. Semra ve beraberindekiler Sur 'un Gazi caddesinde bulunan esnafları, Vakıflar İş Hanı'nı ve Uğurlar Hanı'nı ziyaret etti. Yapılan ziyaretin ardından Semra ve beraberindeki HDP'li heyet, TJA öncülüğünde Sur ilçesinde düzenlenen erbaneli yürüyüşe katıldı.
 
Kadınlar ellerindeki erbaneler ile Sur ilçesindeki mahalleleri dolaştı. Pencerelerden ve balkonlardan yürüyüşü izleyen kadınlar, alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde kadınlara eşlik etti.
 
Silvan
 
HDP ve DBP Silvan ilçe örgütleri de seçim çalışmaları kapsamında Silvan ilçe merkezinde seçim otobüsüyle dolaşarak ilçe turu attı. HDP ve DBP'liler ilçe genelinde cadde ve sokaklarda seçim otobüsüyle dolaşarak halkı selamladı.
 
Mardin 
 
Seçim çalışmaları Mardin'de de tüm coşkusuyla devam ediyor. Kentte ilçe ve köy ziyaretleri devam ederken, Nusaybin'de TJA öncülüğünde yüzlerce kadın erbaneleri ile sokaklara inip bildiri dağıttı. 
 
Halk kadınlara büyük ilgi gösterdi 
 
Nusaybin ilçe binasında toplanan yüzlerce kadın, ilk olarak ilçe binasında şarkılar eşliğinde halay çekti. Ellerinde erbaneler ve seçim bildirileri ile sokağa çıkan kadınlar çarşı merkezinden üç yol mevkiine buradan da Newroz alanında bulunan Çarşamba pazarına kadar yürüdü. Kadınlar yol boyunca sık sık zılgıt çekip, " Jin jiyan azadi" sloganları attı. Etkinliğe DBP ile HDP'li kadınların dışında HDP Mardin Milletvekili adayı Gülbin Şahin Dağhan'da katıldı. 
 
Çevreden yurttaşların korna ve alkışlarla destek verdiği kadınlar,  burada da esnafların ilgisiyle karşılandı. 
 
'Dağıtın bu çocukları'
 
Pazardaki kadınların da yoğun ilgi gösterdiği eylemde kadınlar ile birlikte çocuklar da bildiri dağıttı.  Polislerin çocukları işaret ederek, "Bu çocukları dağıttın" şeklindeki tahammülsüzlüğü de dikkat çekti. 
 
Adayların da ziyaretleri devam ediyor 
 
Nusaybin dışında diğer Milletvekili adayları Pero Dündar Ahmet Türk ile beraber Derik'te köy ziyaretlerinde bulunurken Ebru Günay ise Ömerli'de esnafla bir araya geldi. Adaylar her bölgede halk tarafından coşku ile karşılandı.
 
İzmir
 
İzmir'İn Bornova ilçesinde bulunan Nazım Hikmet Kültürevi'nde Gençlik Forumu düzenlendi. HDP İzmir Milletvekili Adayı Serpil Kemalbay ve İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Ahmet Şık'ın konuşmacı olduğu foruma, HDP İzmir milletvekili adayları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı. 
 
Forumda konuşan HDP 1. Bölge İzmir Milletvekili Adayı Serpil Kemalbay, 24 Haziran'a çok az bir süre kaldığını belirterek, tempolarını arttırdıklarını söyledi. Aydınlık günler için her anı iyi değerlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Serpil, HDP'nin kendi içinde çoğulcu bir yapıyı barındırdığını ifade etti. Türk halkının, özgürlük mücadelesi veren kadınların, işçilerin ve kimlik mücadelesi veren herkesin ortak mücadelesinin HDP'de yükseldiğini kaydeden Serpil, "AKP ve Erdoğan en çok HDP'den nefret ediyor. OHAL döneminde seçimlere giderek, seçim çalışmalarına müdahale ediyor. Selahattin Demirtaş'tan çok korktukları için onu rehin aldılar. Hukuksuz bir şekilde içeride tutuyorlar. İnanın ki; Cumhurbaşkanı Erdoğan saraydaki bütün ketıllarla bile kavga ediyordur. Ketıl görmek istemiyordur. Toplatmıştır etrafındaki ketılları. 24 Haziran çok iyi değerlendireceğiz. Seninle değişir. Halk isterse her şey yapılabilir. Her zaman son sözü direnenler söyler. HDP'nin mutlaka barajı aşacağına ve o Meclis'e gideceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.
 
HDP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Ahmet Şık ise, genellikle mahkeme ortamlarında konuşmaya alışık olduğunu belirterek, HDP'nin kamuoyunda beklentiyi karşılayacak düzeyde bir kampanya yürüttüğünü söyledi.
Konuşmaların ardından forum soru cevap şeklinde son bulurken, HDP'liler Ege Üniversitesi'nde işten atılan ve 74 gündür eylemde olan işçileri ziyaret etti. 
 
Batman
 
Batman'ın Kozluk ilçesinde de HDP Batman Milletvekili Adayı Feleknas Uca, il ve ilçe yöneticilerinin de aralarında olduğu heyet, seçim bildirisi dağıtarak esnafı ziyaret etti. Kozluk ilçe girişinde halk tarafından karşılanan HDP'liler, kahvehanelerde Yeni Yaşam gazetesi ve bildiri dağıtımı yaptı. 
 
CHP İlçe Başkanından ortaklaşma çağrısı 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Ahmet Durmaz da HDP heyetini karşılayarak seçim güvenliğine dair değerlendirmede bulundu. Güvenli seçim için sandıkları korumanın öneminden bahsedilirken, HDP ile dayanışma içinde olunacağından söz edildi. Birlik ve dayanışma çağrılarının ardından esnaf ziyareti gerçekleştirildi. 
 
HDP heyetinin esnaf tarafından ilgiyle karşılanmasının yanı sıra ziyaret sırasında bir esnafın Feleknas’a gül vermesiyle renkli anlar yaşandı. Feleknas, gençler ile muhabbet ederken, seçimde oy kullanmalarının önemine dikkat çekti. 
 
‘Hırsızlık yapılmazsa kazanacağız’
 
Yapılan ziyarette esnaflardan bazıları “Eğer hile ve hırsızlık yapılmazsa yüzde yüz kazanacağız. Oyumuz HDP’ye, bu kara günleri atlatacağız” mesajı verdi. 
 
Heyet ardından taziye ziyaretinde bulundu.  
 
İstanbul
 
İstanbul da gençlik şöleni gerçekleştirdi. Şölene HDP 1. Bölge Milletvekili adayı Sema Uçar, Musa Piroğlu, HDP 2. Bölge Milletvekili adayı Mustafa Avcı, HDP bileşenleri ve çok sayıda genç katıldı. Şölende gençler "Genç başladık genç başaracağız", "Sosyalizmde ısrar insan olmakta ısrardır", "Biji berxwedana zindana" ve "Gençlik gelecek gelecek sosyalizm" sloganlarını attı. 
 
Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler adına yapılan saygı duruşu ile başlayan şölende, geçtiğimiz günlerde işkence ile gözaltına alınan liselilerin yarım kalan bildirilerinin devamı okundu. Konuşma yapan HDP 1. Bölge Milletvekili adayı Sema Uçar, 15 yıllık öğretmen olduğunu ve 7 Şubat gecesi çıkarılan KHK ile işten çıkarıldığını söyleyerek KHK'ları eleştirdi. 
 
'Mücadeleye olan inancım arttı' 
 
Kadıköy'de polisler tarafından işkenceye uğrayan liselileri hatırlatan Sema, "Mücadeleye olan inancım arttı. Günlük tüm enerjimi o çocukların tavrından alıyorum. O çocukların mücadelesi bizim de mücadelemiz. Talepleri bizim de taleplerimizdir, hem eğitim emekçileri hem de HDP olarak. Hem taleplerinin ve mücadelelerinin hem de bu sürecin takipçisi olacağız" dedi. 
 
Şölen Grup Vardiya ve Koma Gulen Xerzan gruplarının ezgileriyle sona erdi.  
 
Öte yandan İstanbul'da HDP'nin kadın milletvekilleri adayları Kadıköy İskele Meydanı'nda bildiri dağıtırken, yine Gaziosmanpaşa'da da kadınlar stant çalışmasına katıldı.
 
Kocaeli
 
HDP Kocaeli İl Örgütü seçim çalışmaları kapsamında Alevi yurttaşlara ziyarette bulundu. HDP Kocaeli Milletvekili adayları Av. Kureyş Bilgiç ve Yasemin Üçer'in aralarında bulunduğu heyet Gebze Pir Sultan Abdal Derneği'ni ziyaret etti. 
 
Yasemin Üçer cemevlerine resmi statü verileceğine dikkat çekerek, "Başta cemevleri olmak üzere, Aleviler'in bütün ibadet mekânları 'ibadethane' olarak tanıyacağız. Kapatılmış dergâh ve benzeri ibadet mekânlarının önündeki engeller kaldırılacak, bu konuda yerel yönetimlere inisiyatif tanıyacağız. Aleviler için eşit yurttaşlık talebimizi her zaman söylediğimiz gibi hayata geçireceğiz" dedi.