Satışı engellenen çiftçiden tepki: Alın teriyle çalışmak suç

  • 16:29 12 Temmuz 2018
  • Emek/Ekonomi

 

DERSİM - Dersim’de satış yapmaları engellenen çiftçiler, tezgahları devirerek tepki gösterdi. Çiftçiler, “Köylünün üretmesine engel oluyorlar. Burada mafyalaşma söz konusu. Bu ülkede alın teriyle çalışmak suç” dedi. 
 
Kayyım atanan Dersim Belediyesi’nin merkezdeki Dar Sokak’ta satışın yapılmasını engellemesi üzerine üreticiler, ürünlerini yere dökerek protesto etti. Ürünlerini yere dökerek protesto eden bir üretici kadın, marketlerin şikâyeti nedeniyle tezgâhlarının kaldırıldığını ifade ederek, dışarıdan getirilen ürünler satılırken, kendilerinin ise aylarca emek sarf ederek yetiştirdikleri doğal ürünleri satamadıklarını kaydetti. 
 
‘Köylünün üretmesine engel oluyorlar’
 
Mersin ve Antalya gibi illerden getirilen ilaçlı ürünlerin marketlerde satıldığını kaydeden üretici kadın,  “Ondan sonra ‘köylü üretmiyor’ deniyor, üretemiyor ki… Onların yüzünden Dersim’de insan kalmadı. Hepsi göç etti. Burada mafyalaşma söz konusu. Mafyalaşsınlar bakalım. Dün bahçemden topladığımı döktüm sokağa. 4-5 marketin faşizan hareketidir bu. Belediyeyle birleşip bizi sürekli şikayet etmeleridir. Aylardır bahçemde ürün çıkarmak için uğraştım. Ürünümü şu anda satamıyorum. 3 tarla sebze ekmişiz. Onların zehirli sebzesini almaya devam edeceksiniz. İkide bir başımıza zabıta dikiyorlar. Dar Sokağı bize dar ediyorlar” dedi.
 
Dar Sokak’ta satış yapması engellenen bir başka üretici de, “Bu ülkede alın teriyle çalışmak suç oluyor. Ondan sonra ‘dağa gitti yok bali çekti.’ Ne yapacak? Çocuklarına ekmek nasıl götürecek? Akşama kadar orada tarlada benim dinim ağlıyor. Kimseye muhtaç olmayalım diye” diye konuştu. 
 
Çiftçilerin eylemine çok sayıda yurttaş da destek verdi.