İHD: Yılın ilk 6 ayında 907 işçi yaşamını yitirdi

  • 13:38 12 Temmuz 2018
  • Emek/Ekonomi

 

İSTANBUL - İHD İstanbul Şubesi Çalışma Yaşamı Komisyonu, açıkladığı Haziran 2018 raporunda, bu yılın ilk altı ayında 907 işçinin yaşamını yitirdiğini, kadın iş cinayetlerinin ise en fazla tarım, ticaret ve konaklama iş kollarında yaşandığını duyurdu. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çalışma Yaşamı Komisyonu, yaşanan hak ihlallerine ilişkin Haziran 2018 raporunu dernek binasında düzenlenen basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamada, denetlenmeyen iş güvenliği önlemleri nedeniyle işçilerin çalışırken yaşamını yitirmeye devam ettiği belirtildi. 
 
Açıklamada kamuoyuna yansıyan bilgilere göre oluşturulan rapor ise şu şekilde: 
 
"*İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği (İSİG)Meclisinin verilerine göre; Haziran ayında en az 149 işçi yaşamını yitirdi. Haziran ayı raporunda Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, Türkiye'de her 1 'iş kazası sonucu ölüm' karşılığında, 6 'meslek hastalığı sonucu ölüm' gerçekleşti. Bu yılın ilk 6 ayında 907 işçi yaşamını yitirdi.
 
*Haziran ayında iş cinayetinde yaşamını yitiren işçilerin 119'u ücretli işçi- memur, 30'u kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşmaktadır. Ölenlerden 9'u kadın, 140'ı erkek işçidir. Kadın işçi cinayetleri genellikle tarım, ticaret ve konaklama iş kollarında gerçekleşmiştir.  Yaşamını yitirenler arasında, tarım ve ticaret işkollarında çalışan 2'si 14 yaş altında olmak üzere 6 çocuk ve 6 göçmen işçi bulunuyor. 
 
*Haziran ayında Türkiye'de 50 şehirde iş cinayeti gerçekleşti. En çok iş cinayeti, İstanbul, Adıyaman, Bursa, Manisa, Kocaeli, Sakarya, Hakkâri, İzmir, Konya, Kütahya, Osmaniye ve Şanlıurfa da gerçekleşti.
 
 *Gebze'de 124 Flormar işçisi, DİSK'e bağlı Petrol-İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesiyle işten atılmalarına karşı sürdürdükleri direnişe,  kendilerine gösterilen dayanışma ve desteklerle devam etmektedirler.
 
*Bakırköy'de Özel Ethica Hastanesi'nde tazminatsız olarak işten atılan Derya Koçak direnişini sürdürmektedir.
 
*Zeytinburnu Belediyesi'nde taşeron kadrosunda çalışırken güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek işten atılan Kenan Göngördü, işine geri dönmek için direnişini sürdürürken tehditler ve haksız suçlamalarla karşılaşmaktadır.
 
*OHAL ilan edildiğinden bu yana çıkarılan KHK'lerle binlerce üyesi işten atılan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), yaklaşık bir buçuk yıldır sürdürdüğü direnişine her Cumartesi İstanbul'un başka bir meydanında devam etmektedir."
 
Açıklamada, OHAL'in bir an önce kaldırılması istenirken, hükümeti, ILO sözleşmeleri başta olmak üzere çalışma yaşamı ile ilgili uluslararası sözleşmelerdeki hükümlere uygun davranmaya çağırıldı. 
 
Açıklamada son olarak, çalışma yaşamındaki hak ihlallerinin takipçisi olmaya devam edileceği vurgulandı.