KESK'ten ihraçlara tepki: Biz kazanacağız, geri geleceğiz

  • 19:02 11 Temmuz 2018
  • Emek/Ekonomi
MARDİN - KESK Mardin Şubesi, KHK'ler ile hukuksuzluğun devlerin yönetim biçimi haline geldiğini belirterek, "Tüm baskılara rağmen onurlu mücadelesinden vazgeçmeyen KESK'e bağlı sendikalarımızda örgütlenmeye, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Biz kazanacağız, geri döneceğiz" dedi. 
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubesi, son çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) kamu emekçilerinin ihraç edilmesini protesto etmek amacıyla Eğitim Sen Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda kamu emekçileri adına basın açıklamasını KESK Mardin Dönem Sözcüsü Eylem Ergün okudu.
 
'Hukuksuzluk devletin yönetim biçimi haline geldi'
 
Eylem, KHK'lerin amacının tüm toplumu "tek adam" iktidarına biat eden kullara dönüştürmek olduğunu belirterek, hukuksuzluğun devletin yönetim biçimi haline geldiğinin altını çizdi.  Eylem konuşmasının devamında şunları söyledi: "Bir sendikanın, konfederasyonun;  anayasa ile yasalarla, ülkemizin altında imzası bulunan uluslararası sözleşme ve anlaşmalarla güvence altına alınmış bulunan sendikal hak ve özgürlükleri kullanması 'suç' değildir. Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi yürüttüğü için açığa alınan, ihraç edilen yönetici ve üyelerimiz de 'suçlu' değil, sendikalı ve örgütlü olmanın gereğini yerine getiren kamu emekçileri mücadelesinin onurudur. KESK olarak, hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alarak intikam hırsıyla KHK listelerini oluşturanların ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini bırakmayacağız. Nereden ya da kimden gelirse gelsin, örgütlü mücadelemizi hedef alan, her türlü yasa dışı girişim ve saldırıya rağmen, hukuki, fiili, meşru ve örgütlü mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz."
 
Antidemokratik ihraç kararlarına, baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmediklerini ve eğmeyeceklerini dile getiren Eylem, "Tüm kamu emekçilerini bir kez daha tüm baskılara rağmen onurlu mücadelesinden vazgeçmeyen KESK'e bağlı sendikalarımızda örgütlenmeye, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Biz kazanacağız, geri döneceğiz' dedi.