Kars'ta hayvancılık bitme noktasında: Madem kriz yok neden hayvanlarımızı satıyoruz?

  • 09:02 13 Haziran 2018
  • Emek/Ekonomi
KARS - Hayvancılığın en önemli merkezlerinden biri olan Kars'ta ekonomik kriz ve yayla yasakları köylüyü vurdu. Hayvanlarını satmak zorunda kalan köylüler, "Televizyonlarda ülkenin durumunun çok iyi olduğunu söylüyorlar. Ülkenin ekonomisi bu kadar iyi o zaman biz niye hayvanlarımızı satmak zorunda kalıyoruz?" diye sordu.
 
Yıllık enflasyon oranının yüzde 12.15 seviyesine yükseldiği Türkiye’de Mayıs ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1.62 arttı. Son rakamların ardından ekonomistler 15 yılın en yüksek Mayıs ayı enflasyonu değerlendirmesinde bulunurken, uçan rakamların en çok etkilediği kesimlerden biri de geçimini hayvancılık yaparak sağlamaya çalışanlar. Yükselen enflasyonun yanında bir de yasaklar nedeniyle ekonomik krizin giderek derinleştiği Kürdistan’da geçimini hayvancılıkla sağlayan Koçerler, 3 yıldır yasaklar nedeniyle yaylalarına çıkamıyor. 
 
Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın bitme noktasına geldiği kentlerden biri olan Kars'ta da tablo aynı. Susuz ilçesinde hayvancılık yapan aileler hayvanlarını satmak zorunda kaldı.  
 
'Elimizde bir hayvancılık kalmıştı o da artık yok' 
 
Yıllardır baktığı hayvanlardan elde ettiği sütü satarak çocuklarına bakan Songül Üzeyir,  hayvanları pazara götürerek, satmak zorunda kaldığını söyledi.  Yaylalara gidemedikleri için geçen yıldan kalan otları verdiklerini belirten Songül, "Bunlar da hayvanları yeterince doyurmadığı için iyi süt veremiyorlar.  Kadınlar olarak zaten ekonomik alanlarımız yok.  Bir hayvancılık yapabiliyorduk artık o da kalmadı. En azından peynirimi, yoğurdumu ve çocuklarımın okul masraflarını buradan karşılıyordum.  Üç büyükbaş hayvanım vardı şimdi sadece bir tane kaldı.  Diğerlerini satmak zorunda kaldım" ifadelerini kullandı. 
 
'Böyle giderse köylerimizi de bırakmak zorunda kalacağız' 
 
Evli olduğu erkeğin çalışmadığını, devletin ise insanları gittikçe fakirleştirdiğini belirten Songül, "Köylerde yaşam daha fazla zorlaştı.  Hayvanların hiçbir ihtiyacını karşılayamıyoruz,  yayla yasakları adı altında bizi mağdur ediyorlar. Eskiden en azından hayvanlarımızı yaylalara götürürdük. AKP yeniden iktidar olursa bütün hayvanlarımızı satıp büyük şehirlerde çalışmak zorunda kalacağız" diye konuştu. 
 
'Geçim kaynaklarımız elimizden bir bir gidiyor'
 
Elmas Uzay ise, ekonomik krizin gün geçtikçe derinleştiğini söyleyerek, “Televizyonlarda ülkenin durumunun çok iyi olduğunu söylüyorlar. Ülkenin ekonomisi bu kadar iyi o zaman biz niye hayvanlarımızı satmak zorunda kalıyoruz?" diye sordu. "Geçim kaynaklarımız elimizden yavaş yavaş gidiyor" diyen Elmas, yasakların bir an önce kaldırılması gerektiğini dile getirdi.