Direniş 20’nci gününde: Grev de yaparız, boykot da ederiz

  • 17:22 9 Haziran 2018
  • Emek/Ekonomi

 

İSTANBUL - Feminist kadınlar, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılan ve 20 gündür direnişte olan Flormar işçilerini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Selin Top, “Biz istersek yaparız, grev de yaparız, boykot da ederiz” dedi. 
 
Kozmetik firması Flormar'ın Gebze’de bulunan fabrikasındaki işlerinden sendikalı oldukları gerekçesiyle atılan çoğunluğu kadın olan 120 işçi, 20 günü aşkındır direnişlerini sürdürüyor. Direnişteki işçileri ziyarete giden feministler Gebze'de bulunan Dilek Düğün Salonu’nda dayanışma etkinliği düzenledi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP'li kadınlar da feminist kadınlarla birlikte etkinliğe katılarak, kadın işçilere destek verdi. Etkinliğin düzenlendiği salona "Flormar direnişi dayanışmayla büyüyor" pankartı asılırken kadınlar sık sık, "Yaşasın kadın dayanışması" sloganları attı. Kadınlar "Flormar direnişiyle feminist dayanışma" ve "Flormar'da direniş var" yazılı dövizler taşıdı. 
 
'Kadınlar mutlaka zafere ulaşacak’ 
 
Etkinlikte feminist kadınlar adına konuşan Selin Top, direnişi ve dayanışmayı nasıl büyüteceklerini konuşmak için bir araya geldiklerini söyledi. Kadın işçilere, "Direnişiniz bize umut verdi ve mutlaka kazanacaksınız" diye seslenen Selin, "Flormar, 'çalışanlarımızın çoğu kadın' demekle övünüyor. Kadını ucuz iş gücü olarak gören, emeğini sömüren Flormar bilmeli ki, kadınlar başladıkları işi mutlaka zaferle sonuçlandırır” ifadelerini kullandı. 
 
'Biz istersek grev de yaparız' 
 
Flormar'ın yüzde 51 hisselerine sahip Yves Rocher'yi de boykot edeceklerini duyuran Selin, “Tüketimden gelen gücü kullanacağız. 'Biz istersek yaparız' diyen ve bizim üzerimizden reklam yapan Flormar'a karşı taraftan diyoruz ki evet biz istersek yaparız. Grev yaparız, boykot ederiz. Flormar bu arkadaşları işten çıkardıktan sonra 'bizim bir sürü kadın çalışanımız var' diyor. Biz bunun arkasındaki gerçeği biliyoruz. Çünkü ücretleri düşük. Eşit işe eşit ücret vermiyorlar. O yüzden kadın işçileri istihdam ediyorlar. Sonra da bununla övünüyorlar" diye konuştu.  
 
Yapılan konuşmaların ardından etkinlik çekilen halaylar ve atılan sloganlarla sona erdi.