Şırnak'ta dağlar yakılıyor, ağaçlar kesiliyor

  • 10:12 11 Temmuz 2018
  • Ekoloji
ŞIRNAK- Kato Jîrka, Besta, Gabar ve Cudi dağında çevre karakollardan yapılan havan atışları nedeniyle sık sık yangın çıktığı, bölgedeki ağaçların ise korucular tarafından kesildiği öğrenildi. 
 
Şırnak merkez, Silopi, Güçlükonak, Uludere ve Beytüşşebap'ta, "Özel Güvenlik Bölgesi" adı altında yasaklanan yüzlerce alanda başlatılan operasyonlar sürüyor. Yer yer çatışmalar ve 24 saat helikopter hareketliliğin yaşandığı bölgelerdeki operasyonlara yüzlerce askerin yanı sıra çok sayıda korucu da katılıyor.
 
Çevre karakollardan atılan havan atışlarından dolayı Kato Jîrka, Besta, Gabar ve Cudi dağında sık sık yangın çıktığı öğrenildi.  
 
Bombardıman sürüyor
 
Yine Besta bölgesinde birçok alanda bombardıman devam ederken, askeri sevkiyatların sürdüğü bölgede yeni üslerin kurulduğu da belirtiliyor. Bazı köyler dışında neredeyse giriş ve çıkışları tümden kapatılan bölgede, özellikle Kato Jîrka'daki askeri hareketlilik, Şırnak, Van ve Hakkari üçgeninde bulunan Feraşin Bölgesi'ne büyük bir operasyon hazırlığı olarak yorumlanıyor.
 
Korucular ağaçları kesiyor
 
Öte yandan kent merkezine bağlı Balveren Beldesi (Gundikê Melê) kırsalında bulunan Besta bölgesine yakın Çiyayê Fileha alanında bulunan ağaçların korucular tarafından kesildiği öğrenildi.