Kuyucuk Gölü 'yazlıkçılarını' bekliyor

  • 09:07 7 Haziran 2018
  • Ekoloji
KARS - Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği eden Kuyucuk Gölü, havaların ısınmasıyla birlikte göç edecek kuşları misafir etmeyi bekliyor.  
 
Kış aylarının çok sert ve karlı geçtiği Kars, doğasıyla görenleri büyüleyen bir Serhat kenti. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Kars'tan 40 kilometre uzakta bulunan Arpaçay ilçesinin Kuyucuk Gölü diğer adıyla "Kuş cenneti", eriyen karlardan sonra görsel bir şölene dönüştü. Türkiye'nin, 2009'da Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan 13. alanı olan Kuyucuk Gölü, yaklaşık 245 hektarlık göle ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip. Göl, ayrıca deniz seviyesinden bin 627 metre yükseklikte bulunuyor. 
 
Kuyucuk Gölü, angut, sakarmeke, yeşilbaş ördek, kara boyunlu batağan, sığırcık ve boz kaz gibi 211 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken Kuyucuk Gölü, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği ettiği için "Kuş cenneti" adı ile biliniyor. 
 
Kuyucuk Gölü, havaların ısınmasıyla birlikte göçe başlayacak olan kuşları misafir etmeyi bekliyor. 
 
Ramsar Sözleşmesi hakkında
 
Ramsar Sözleşmesi (Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme) sulak alanların korunması ve sürdürülebilir kullanımını sağlamayı amaçlayan uluslararası bir sözleşmedir. Sözleşme adını 2 Şubat 1971 tarihinde İran'da imzalandığı şehir olan Ramsar şehrinden almaktadır.
 
Ramsar alanı ise Ramsar Sözleşmesiyle koruma altına alınmış alanları ifade eder.