5 Haziran Dünya Çevre Günü: Ağaçlarımızı kesmek isteyenlere birlikte direneceğiz

  • 22:03 5 Haziran 2018
  • Ekoloji
İZMİR- İzmir'de 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen yürüyüşte konuşan HDP milletvekili adayı Serpil Kemalbay, "Ağaçlarımızı kesmek isteyenlere karşı birlikte direneceğiz" dedi. 
 
İzmir'de bulunan ekoloji örgütleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan ÖSYM binası önünde bir araya gelerek Alsancak İskelesi’ne yürüdü. Yürüyüşe Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve  İYİ Parti milletvekili adayların yanı sıra çok sayıda sivil toplum temsilcisi de destek verdi.  “Kente Ekolojik yıkıma ve talana karşı dayanışma ve direniş var” yazılı pankartın açıldığı yürüyüşte, “Çevreyi yeni yaşamı savunuyoruz” , “Rüzgar yaşamdan yana essin” , “Su haktır” ve “Deniz varsa yaşam var” dövizleri taşındı. Sık sık, “Doğayı sömüren geleceği göremez” ve “Arıma, balıma, ormanıma dokunma” sloganlarının atıldığı yürüyüşe çevrede bunan yurttaşlar alkış ve ıslıklarla destek verdi. İskele önüne gelen kitle, İzmir Müzisyen Derneği’nin şarkılarına eşlik etti. Gezi direnişinde yaşamını yitiren isimlerinin okunmasıyla başlayan eylemde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. 
 
Eylemde basın açıklamasını Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helin İnay Kınay okudu. 5-16 Haziran Çevre Günü’nün önemine işaret eden Helin, çevre sorunları ve ekolojik yıkıma dikkat çekti. İktidarın ekoloji politikalarına dikkat çeken Helin, “Emeğin ve doğa sömürüsünün üzerine kurulmuş olan yönetim politikaları değişmiyor. Ülkemizde ve kentimizde yurttaşlarımızın yaşam alanlarının ranta ve talana karşı korumak adına verdiği mücadele, çevre sorunları ile toplumsal sorunlar arasında ayrılmaz bir ilişki olduğunu, çevrenin korunmadığı bir demokrasinin demokrasi olmayacağı, demokrasinin olmadığı bir ülkede çevrenin korunmayacağını göstermiştir” dedi. 
 
'Ekolojik yıkıma karşı dayanışma var'
 
Aliağa, Gaziemir gibi bölgelerdeki HES ve baraj projelerine dikkat çeken Helin,  “İzmir’de tarım alanlarımız, ormanlarımız, doğal sit alanlarımız yapılan mevzuat değişiklikleri ile yapılaşmaya, kontrolsüz, plansız RES’lere, taş ocaklarının yapımına açıldı” dedi. İzmir halkının yasal ve yaşam hakkını, toprağını korumak için mücadele ettiğini söyleyen Helin, “ Doğadan ve yaşamdan yana bu mücadeleyi destekliyor, Bu kentte ekolojik yıkıma karşı dayanışma var diyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
'Doğayı savunmak yaşamı savunmaktır'
 
Açıklamanın ardından soruma geçildi. Forumda konuşan HDP İzmir milletvekili adayı Serpil Kemalbay,  5 Haziran’ın önemine işaret ederek, “Dünya yangın yerine dönüştü” dedi. İnsanın eko sistemi tahrip etkisine dikkat çeken Serpil, “Bunun altında yatan en önemli sebep insanın kendini doğadan üstün görmesi ve düşünmesidir. Görüyoruz ki; aslında insan doğayı, ekolojiyi yıkıma uğratan bir noktada. Gezi direnişinde insanlar ağaçlar için direndi. Gezi direnişinde ortaya çıkan şey sadece doğayı savunmak değil aslında yeni bir yaşamı savunmaktır” diye konuştu. 
 
'Ağaçları kesenlere karşı birlikte direneceğiz'
 
İzmir’de sanayinin geliştirilmesi adı altında büyük bir ekolojik yıkımın yaşandığını söyleyen Serpil, “Bugün İzmir’deki ekolojik yıkımın aynısı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Hevsel Bahçeleri’nde gerçekleşiyor. Sadece yaşadığımız yerde değil bütün coğrafyamızda ekolojik mücadeleyi yükseltmeliyiz. Bütün bunların karşısında ağacımıza, toprağımıza ve bütün yaşam alanlarımıza sahip çıkmak. HDP olarak her şey biz hallederiz, yaparız demeyeceğiz. Ağacı kesmek isteyenlere karşı birlikte direneceğiz” dedi. 
 
Forum, konuşmalarla devam etti.