Dersim’de yıkım projesi: 27 HES ve 145 maden yapılması planlanıyor

  • 20:47 5 Haziran 2018
  • Ekoloji
DERSİM - Munzur Özgür Aksın Meclisi, Dersim’in 27 HES 145 maden projesi ile karşı karşıya olduğunu belirterek, mücadele çağrısını yaptı. 
 
Munzur Özgür Aksın Meclisi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Munzur gözelerinde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP ve CHP’nin Dersim Milletvekili adayları, Dersim Barosu ile çok sayıda kurum temsilcisi ve halk katıldı. Munzur Özgür Aksın Meclisi adına açıklama yapan Pir Zeynel Batar, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, 1972 yılında 133 ülkenin katlımı ile bugünün dünya çevre günü ilan edildiğini belirterek, kararı alan ülkelerin imzasını attığı kararlara uymadığını dünya genelinde çevreyle ilgili yıkımın sürdüğünü belirtti. 
 
Dersim tehdit altında 
 
Dersim’in 27 HES ve 145 adet madencilik projesi ile büyük bir tehdit altında olduğunu belirten Zeynel, “Munzur çayı, insanlığın ortak kültür ve mirasıdır. Hiç kimsenin inanç ve kültürümüzü yok etmeye hakkı asla yoktur ve olamaz. Yüzbinlerce yıldır özgür akan munzur çayı üzerinde yapılması planlanan baraj projeleri derhal iptal edilmelidir. Kapitalizm, parasına para katmak için sözde enerji bahanesiyle binlerce HES projesini, onlarca termik ve nükleer santrali, zehir saçan madencilik çalışmalarını, taş ocaklarını ülkemiz halkının başına ve doğasına bela etmeye, bir kanser virüsü gibi bütün vadilere ve yaşam alanlarımıza saldırıyor” dedi. 
 
Zeynel, tüm Dersimlileri kültürel ve doğal mirasına yok etmeye çalışan proje kararlarına karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.
 
‘Her proje yıkım demek’
 
Ardından konuşan HDP Dersim milletvekili adayı Meral Hanbayat Yeşil de, yüzyıllardır Dersim doğası üzerinde yıkım ve talanın eksik olmadığını belirterek, AKP ile bunun daha da derinleştiğini kaydetti.  Dersim doğası üzerinde yapılan her projenin yıkım anlamını taşıdığını ifade eden Meral, bu yıkım politikalarından dolayı yüzbinlerce insanın yerinden yurdundan edildiğini kaydetti.