İngiltere'de kadınlar yeşil beyaz ve mor renklerle yürüdü

  • 12:14 14 Haziran 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - İngiltere'de kadınların ilk kez oy kullanma hakkı elde etmesinin 100.yıldönümünde Londra merkezli birçok yerde kadınlar yeşil, beyaz ve mor renkli örtüler ile yürüdü. 
 
İngiltere'de kadınların ilk kez oy kullanma hakkı elde ettiği günün 100. yıl dönümünde, on binlerce kadın Londra'nın merkezinde bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte her katılımcıya süfrajet hareketini temsil eden yeşil, beyaz ve mor renkli örtüler verilerek üç renkli şeritler halinde bir koreografi oluşturuldu. Bu yürüyüş 21.yüzyılda kadınların sorunları ve umutları üzerine ses çıkarmalarına da aracı oldu.
 
Kadınlar birçok kentte yürüdü
 
Yürüyüş, Park Lane'den başlayıp Westminister'a ve en son parlamento binasına kadar devam etti. Artichoke adlı bir grup tarafından organize edilen yürüyüş, Londra'nın yanı sıra, Cardiff, Edinburgh ve Belfast'ta de eş zamanlı olarak gerçekleşti. Grup, pankart yapımında kadınlarla beraber çalışması için 100 sanatçıya istek gönderdi. "Clean Break" gibi kadınlarla beraber çalışan ve ceza adalet sisteminden muzdarip olmuş topluluklar da yürüyüşte kullanılan pankartların yapılmasına yardım etti.
 
Ne olmuştu?
 
İngiliz Parlamentosu, 1918'de  "Representation of the People Act" (Halk Kanunu Beyanı) yasasını geçirerek, Büyük Britanya ve İrlanda seçim sisteminde bir reform yaptı. Bu kanun, 21 yaş üzeri tüm erkeklere ve 30 yaş üzeri kadınlara, kendileri veya kocaları, 5 pound üzeri değere sahip mülkiyete sahip oldukları sürece oy kullanma hakkı verdi. Böylece seçmen sayısı 5.2 milyondan 12.9 milyona çıktı. Daha sonra bu kanun, kadınların seçme hakkı eşitliği lehinde 1928'de değiştirilerek 21 yaş üzeri tüm kadınlara mülkiyet sahibi olmasına bakılmaksızın seçme hakkı verdi. 5 milyon kadın böylece seçimlerde oy kullanma hakkına sahip oldu.